Infineon IPL65R095CFD7AUMA1
Power MOSFET, N Channel, 650 V, 29 A, 0.068 ohm, VSON, Surface Mount
Production
制造商页面
价格与库存
数据表和文档
库存历史记录
3 个月趋势:
+52.12%
供应链
Country of OriginGermany, Malaysia
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2021-07-28
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
描述
Trans MOSFET N-CH 650V 29A 4-Pin VSON EP T/R
Power Field-Effect Transistor, 29A I(D), 650V, 0.095ohm, 1-Element, N-Channel, Silicon, Metal-oxide Semiconductor FET
Infineon NMOS, Vds=650 V, 29 A, ThinPAK 8 x 8, , 5
COOLMOS CFD7 SUPERJUNCTION MOSFE
Mosfet, N-Ch, 650V, 29A, Vson; Channel Type:N Channel; Drain Source Voltage Vds:650V; Continuous Drain Current Id:29A; Transistor Mounting:Surface Mount; Rds(On) Test Voltage:10V; Gate Source Threshold Voltage Max:4V; Qualification:-Rohs Compliant: Yes |Infineon Technologies IPL65R095CFD7AUMA1
Infineon’s 650V CoolMOS™ CFD7 superjunction MOSFET IPL65R095CFD7 in a ThinPAK 8x8 package is ideally suited for resonant topologies in industrial applications, such as server, telecom, solar, and EV-charging stations, in which it enables significant efficiency improvements compared to competition. As a successor to the CFD2 SJ MOSFET family, it comes with reduced gate charge, improved turn-off behavior, and reduced reverse recovery charge enabling highest efficiency and power density as well as additional 50V breakdown voltage.