Infineon IPL60R185CFD7AUMA1
Transistor Mosfet N-ch 600V 14A 4-PIN Vson T/r
Production
数据表和文档
IHS
Datasheet14 页0 年前
TME
库存历史记录
3 个月趋势:
-9.63%
CAD 模型
来源eCADmCAD文件
Component Search Engine
符号封装
3D下载
从 Octopart 下载 CAD 模型,即表示您同意我们的条款和条件以及隐私政策
供应链
Country of OriginAustria, Germany, Malaysia
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2017-08-25
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
描述
Infineon’s answer to resonant high power topologies, PG-VSON-4, RoHS
Infineon SCT
85KW 20V 28nC@ 10V 1N 600V 185m¦¸@ 10V 9A 1.199nF@ 400V VSON-4
Power Field-Effect Transistor, 14A I(D), 600V, 0.185ohm, 1-Element, N-Channel, Silicon, Metal-oxide Semiconductor FET
600V CoolMOSª CFD7 Power Transistor
Infineon MOSFET IPL60R185CFD7AUMA1
IPL60R185 - 600V COOLMOS N-CHANN
Mosfet, N-Ch, 600V, 14A, 150Deg C, 85W; Channel Type:N Channel; Drain Source Voltage Vds:600V; Continuous Drain Current Id:14A; Transistor Mounting:Surface Mount; Rds(On) Test Voltage:10V; Gate Source Threshold Voltage Max:4V Rohs Compliant: Yes |Infineon Technologies IPL60R185CFD7AUMA1
The 600V CoolMOS™ CFD7 is Infineon’s latest high voltage superjunction MOSFET technology with integrated fast body diode, completing the CoolMOS™ 7 series. CoolMOS™ CFD7 comes with reduced gate charge (Qg), improved turn-off behavior and a reverse recovery charge (Qrr) of up to 69% lower compared to the competition, as well as the lowest reverse recovery time (trr) in the market.