Infineon IPDQ60R022S7XTMA1
Mosfet, N-Ch, 600V, 24A, Hdsop Rohs Compliant: Yes |Infineon Technologies IPDQ60R022S7XTMA1
Production
制造商页面
价格与库存
数据表和文档
库存历史记录
3 个月趋势:
+0.00%
供应链
Country of OriginGermany, Malaysia
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2021-08-20
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
描述
Power MOSFET, N Channel, 600 V, 24 A, 0.02 ohm, HDSOP, Surface Mount
IPDQ60R Series N Channel 600 V 24 A 416 W 22 mOhm CoolMOS Mosfet - PG-HDSOP-22
Power Field-Effect Transistor, 24A I(D), 600V, 0.022ohm, 1-Element, N-Channel, Silicon, Metal-oxide Semiconductor FET
416W 20V 150nC@ 12V 600V 22m¦¸@ 12V 24A 5.639nF@ 300V
场效应管, MOSFET, N沟道, 600V, 24A, HDSOP;
MOSFET, N-CH, 600V, 24A, HDSOP;
The 600V CoolMOS™ S7 SJ MOSFET family is optimized for low conduction losses and features the lowest RDS(on) in the market when it comes to high-voltage SJ MOSFETs in a compact SMD package. It comes with an unprecedented RDS(on) x price figure of merit and is a perfect fit for solid-state circuit breakers and relays, PLCs, battery protection, and active bridge rectification in high-power power supplies. The top side cooling minimizes conduction losses and maximizes power density, with the most efficient SMD cooling.