Infineon IPD50N04S410ATMA1
Power MOSFET, N Channel, 40 V, 50 A, 0.0085 ohm, TO-252 (DPAK), Surface Mount
Production
价格与库存
数据表和文档
IHS
Datasheet9 页16 年前
库存历史记录
3 个月趋势:
-37.31%
供应链
Country of OriginGermany, Malaysia
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2010-04-13
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
相关零件
30V Single N-Channel HEXFET Power MOSFET in a D-Pak package, DPAK-3, RoHS
Single N-Channel 40 V 0.0076 Ohm 52 W SMT Power Mosfet - PowerPAK-1212-8
Single N-Channel 30 V 8.4 mOhm 8.5 nC HEXFET® Power Mosfet - DPAK
N-Channel PowerTrench® MOSFET 40V, 50A, 6.5mΩ
onsemiFDD6296
Fast Switching N-Channel PowerTrench® MOSFET, 30V, 50A, 8.8mΩ
描述
40V, N-Ch, 9.3 mΩ max, Automotive MOSFET, DPAK, OptiMOS™-T2, PG-TO252-3, RoHS
Infineon SCT
Power Field-Effect Transistor, 50A I(D), 40V, 0.0093ohm, 1-Element, N-Channel, Silicon, Metal-Oxide Semiconductor FET, TO-252, GREEN, PLASTIC PACKAGE-3
MOSFET, AEC-Q101, N-CH, 40V, TO-252; Transistor Polarity: N Channel; Continuous Drain Current Id: 50A; Drain Source Voltage Vds: 40V; On Resistance Rds(on): 0.0085ohm; Rds(on) Test Voltage Vgs: 10V; Threshold Voltage Vgs: 3V; Power Dissipation Pd: 41W; Transistor Case Style: TO-252; No. of Pins: 3Pins; Operating Temperature Max: 175°C; Product Range: OptiMOS T2 Series; Automotive Qualification Standard: AEC-Q101; MSL: MSL 1 - Unlimited; SVHC: No SVHC (27-Jun-2018)
Summary of Features: N-channel - Enhancement mode; Automotive AEC Q101 qualified; MSL1 up to 260C peak reflow; 175C operating temperature; Green Package (RoHS compliant); 100% Avalanche tested | Benefits: Low switching and conduction power losses for highest thermal efficiency; Robust packages with superior quality and reliability; Optimized total gate charge enables smaller driver output stages | Target Applications: OptiMOS-T 40V addresses to small loads control switching (3-phase and H-bridge motors, electric pumps, etc. especially in combination with PWM control).; Body applications