Infineon IPB70N04S406ATMA1
40V, N-Ch, 6.2 mΩ max, Automotive MOSFET, D2PAK, OptiMOS™-T2, PG-TO263-3, RoHS
数据表和文档
IHS
Datasheet9 页16 年前
Burklin Elektronik
库存历史记录
3 个月趋势:
-0.09%
供应链
Country of OriginMalaysia
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2010-04-13
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
相关零件
InfineonIRF4104SPBF
40V Single N-Channel HEXFET Power MOSFET in a D2-Pak package, D2PAK-3, RoHS
40V, N-Ch, 5.4 mΩ max, Automotive MOSFET, D2PAK, OptiMOS™-T, PG-TO263-3, RoHS
STMicroelectronicsSTB80N4F6AG
MOSFET N-CH 40V 80A D2PAK / N-Channel 40 V 80A (Tc) 70W (Tc) Surface Mount D²PAK (TO-263)
Trans MOSFET N-CH 30V 50A 3-Pin(2+Tab) D2PAK T/R
Single N-Channel 40 V 0.0033 O 87 nC Surface Mount Power Mosfet - TO-263 (D2PAK)
onsemiFDB8876
MOSFET N-CH 30V 71A D2PAK
描述
Infineon SCT
Trans MOSFET N-CH 40V 70A Automotive AEC-Q101 3-Pin(2+Tab) D2PAK T/R
Transistor MOSFET N-CH 40V 70A 3-Pin TO-263 T/R
Power Field-Effect Transistor, 70A I(D), 40V, 0.0062ohm, 1-Element, N-Channel, Silicon, Metal-oxide Semiconductor FET, TO-263AB
Summary of Features: N-channel - Enhancement mode; AEC qualified; MSL1 up to 260C peak reflow; 175C operating temperature; Green Product (RoHS compliant); 100% Avalanche tested | Benefits: world's lowest RDS at 40V (on); highest current capability; lowest switching and conduction power losses for highest thermal efficiency; robust packages with superior quality and reliability; Optimized total gate charge enables smaller driver output stages | Target Applications: OptiMOS-T2 40V addresses all kind of EPS motor control, 3-phase and H-bridge motors, HVAC fan control, electric pumps, etc. especially in combination with PWM control.; Thus OptiMOS-T2 40V products based on Infineons advanced trench technology will be the benchmark for next generation of automotive applications in energy efficiency, CO2 reduction, e-drives.