Infineon IPB180N06S4H1ATMA2
60V, N-Ch, 1.7 mΩ max, Automotive MOSFET, D2PAK 7pin, OptiMOS™-T2, PG-TO263-7, RoHS
Production
价格与库存
数据表和文档
Newark
Datasheet9 页17 年前
库存历史记录
3 个月趋势:
+82.32%
CAD 模型
来源eCADmCAD文件
Component Search Engine
符号封装
3D下载
EE Concierge
符号封装
Ultra Librarian
下载
供应链
Country of OriginMalaysia
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2009-03-25
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
LTB Date2016-12-01
LTD Date2017-06-01
相关零件
MOSFET N CH 60V 195A D2PAK / Trans MOSFET N-CH Si 60V 295A 3-Pin(2+Tab) D2PAK T/R
60V Single N-Channel HEXFET Power MOSFET in a D2-Pak package, D2PAK-3, RoHS
Power MOSFET, N Channel, 60 V, 180 A, 0.0012 ohm, TO-263 (D2PAK), Surface Mount
STMicroelectronicsSTH260N6F6-6
N-channel 60 V, 1.7 mOhm typ., 180 A STripFET F6 Power MOSFET in H2PAK-6 package
STMicroelectronicsSTH265N6F6-6AG
Power Field-Effect Transistor, 180A I(D), 1-Element, N-Channel, Metal-oxide Semiconductor FET
STMicroelectronicsSTH240N75F3-6
N-channel 75 V, 2.6 mOhm typ., 180 A STripFET(TM) III Power MOSFET in H2PAK-6 package
Trans MOSFET N-CH Si 60V 338A 7-Pin(6+Tab) D2PAK T/R / MOSFET N CH 60V 240A D2PAK
描述
Infineon SCT
Trans MOSFET N-CH 60V 180A Automotive 7-Pin(6+Tab) D2PAK T/R
Power Field-Effect Transistor, 180A I(D), 60V, 0.0017ohm, 1-Element, N-Channel, Silicon, Metal-oxide Semiconductor FET, TO-263
Channel Type:N Channel; Drain Source Voltage Vds:60V; Continuous Drain Current Id:180A; Transistor Mounting:Surface Mount; Rds(On) Test Voltage:10V; Gate Source Threshold Voltage Max:3V; Power Dissipation:250W; No. Of Pins:7Pins Rohs Compliant: Yes |Infineon IPB180N06S4H1ATMA2.
Summary of Features: N-channel - Enhancement mode; AEC Q101 qualified; MSL1 up to 260C peak reflow; 175C operating temperature; Green Product (RoHS compliant); 100% Avalanche tested; Ultra low RDSon; Ultra high ID | Benefits: world's lowest RDS at 60V (on); highest current capability; lowest switching and conduction power losses for highest thermal efficiency; robust packages with superior quality and reliability; Optimized total gate charge enables smaller driver output stages | Target Applications: Valves control; Solenoids control; Lighting; Single-ended motors