Infineon IPB120N04S401ATMA1
40V, N-Ch, 1.5 mΩ max, Automotive MOSFET, D2PAK, OptiMOS™-T2, PG-TO263-3, RoHS
Production
价格与库存
数据表和文档
IHS
Datasheet9 页16 年前
库存历史记录
3 个月趋势:
+66.30%
CAD 模型
来源eCADmCAD文件
EE Concierge
符号封装
SnapEDA
封装
下载
从 Octopart 下载 CAD 模型,即表示您同意我们的条款和条件以及隐私政策
供应链
Country of OriginGermany, Malaysia, Mexico
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2010-04-12
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
相关零件
MOSFET N-CH 40V 110A TO263AB / Trans MOSFET N-CH 40V 110A Automotive 3-Pin(2+Tab) D2PAK T/R
Trans MOSFET N-CH 40V 120A Automotive 3-Pin(2+Tab) TO-263
InfineonAUIRFS8403
Automotive Q101 40V Single N-Channel HEXFET Power MOSFET in a D2-Pak Package, D2PAK-3, RoHS
Trans MOSFET N-CH 40V 90A 3-Pin(2+Tab) D2PAK T/R
N-Channel Logic Level PowerTrench® MOSFET, 40 V, 110 A, 1.2 mΩ
描述
Infineon SCT
Trans MOSFET N-CH 40V 120A 3-Pin(2+Tab) D2PAK T/R Automotive AEC-Q101
Power Field-Effect Transistor, 120A I(D), 40V, 0.0015ohm, 1-Element, N-Channel, Silicon, Metal-oxide Semiconductor FET, TO-263AB
Mosfet, Aec-Q101, N-Ch, 40V, To-263; Transistor Polarity:N Channel; Continuous Drain Current Id:120A; Drain Source Voltage Vds:40V; On Resistance Rds(On):0.00135Ohm; Rds(On) Test Voltage Vgs:10V; Threshold Voltage Vgs:3V; Power Rohs Compliant: Yes |Infineon Technologies IPB120N04S401ATMA1
Summary of Features: N-channel - Enhancement mode; AEC qualified; MSL1 up to 260C peak reflow; 175C operating temperature; Green Product (RoHS compliant); 100% Avalanche tested | Benefits: world's lowest RDS at 40V (on); highest current capability; lowest switching and conduction power losses for highest thermal efficiency; robust packages with superior quality and reliability; Optimized total gate charge enables smaller driver output stages | Target Applications: OptiMOS-T2 40V addresses all kind of EPS motor control, 3-phase and H-bridge motors, HVAC fan control, electric pumps, etc. especially in combination with PWM control.; Thus OptiMOS-T2 40V products based on Infineons advanced trench technology will be the benchmark for next generation of automotive applications in energy efficiency, CO2 reduction, e-drives.