Infineon IPB020N10N5ATMA1
Power MOSFET, N Channel, 100 V, 176 A, 2 mOhm, TO-263 (D2PAK), 3 Pins, Surface Mount
Production
价格与库存
数据表和文档
IHS
Datasheet12 页0 年前
Datasheet11 页0 年前
Newark
库存历史记录
3 个月趋势:
-25.90%
CAD 模型
来源eCADmCAD文件
Component Search Engine
符号封装
3D下载
EE Concierge
符号封装
SnapEDA
封装
下载
供应链
Country of OriginAustria, Germany, Malaysia, Mexico
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2014-05-05
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
相关零件
Trans MOSFET N-CH 100V 100A Automotive 3-Pin(2+Tab) D2PAK T/R / MOSFET N-CH 100V 100A TO263-3
InfineonAUIRFS4310
Automotive Q101 100V Single N-Channel HEXFET Power MOSFET in a D2-Pak Package, D2PAK-3, RoHS
Trans MOSFET N-CH 100V 100A Automotive AEC-Q101 3-Pin(2+Tab) D2PAK
Trans MOSFET N-CH 80V 173A Automotive 3-Pin(2+Tab) D2PAK T/R
FDB86360 Series 80 V 110 A 1.8 mOhm N-Ch Power Trench Mosfet - D²PAK (TO-263AB)
STMicroelectronicsSTH150N10F7-2
N-channel 100 V, 0.0038 Ohm typ., 90 A STripFET F7 Power MOSFET in H2PAK-2 package
描述
IPB020N10N5 Series 100 V 2 mOhm 176 A OptiMOSTM5 Power Transistor - PG-TO 263-3
OptiMOS™ 5 100V power MOSFET in D2PAK package with 22% lower RDS(on) for telecom and server power supply applications, PG-TO263-3, RoHS
Infineon SCT
Mosfet, N-Ch, 100V, 120A, 175Deg C, 375W; Channel Type:N Channel; Drain Source Voltage Vds:100V; Continuous Drain Current Id:120A; Transistor Mounting:Surface Mount; Rds(On) Test Voltage:10V; Gate Source Threshold Voltage Max:3V Rohs Compliant: Yes |Infineon Technologies IPB020N10N5ATMA1
OptiMOS™ 5 100 V power MOSFET IPB020N10N5 from Infineon is especially designed for synchronous rectification in telecom blocks including Or-ing, hotswap and battery protection as well as for server power supply applications. The device has a lower RDS(on) of 22% compared to similar devices, one of the biggest contributors to this industry leading FOM is the low on-state resistance providing the highest level of power density and efficiency.