Infineon IPAN60R125PFD7SXKSA1
Trans MOSFET N-CH 600V 25A 3-Pin(3+Tab) TO-220FP Tube
数据表和文档
IHS
Datasheet14 页0 年前
库存历史记录
3 个月趋势:
+133%
符号封装
SnapEDA
符号封装
下载
Ultra Librarian
下载
供应链
Country of OriginAustria, Germany, Mainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2019-10-23
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
描述
Mosfet, N-Ch, 600V, 25A, To-220Fp Rohs Compliant: Yes |Infineon Technologies IPAN60R125PFD7SXKSA1
Power Field-Effect Transistor, 25A I(D), 600V, 0.125ohm, 1-Element, N-Channel, Silicon, Metal-oxide Semiconductor FET, TO-220AB
INFINEON MOSFET IPAN60R125PFD7SXKSA1
RS APAC
MOS, Vds=650 V, 66 A, PG-TO 220
The 600V CoolMOS™ PFD7 superjunction MOSFET (IPAN60R125PFD7S) complements the CoolMOS™ 7 offering for consumer applications. The IPAN60R125PFD7S in a TO-220 FullPAK narrow-lead package features RDS(on) of 125mOhm leading to low switching losses. The products come with a fast body diode ensuring a robust device and in turn reduced bill-of-material (BOM) for the customer.This product family is tailored to ultrahigh power density as well as highest efficiency designs. The products primarily address ultrahigh density chargers, adapters and low-power motor drives. The 600V CoolMOS™ PFD7 offers improved light- and full-load efficiency over CoolMOS™ P7 and CE MOSFET technologies resulting in an increase in power density by 1.8W/inch3.