Infineon IPA60R600P7XKSA1
Transistor MOSFET N-CH 650V 6A 3-Pin TO-220FP Tube
Production
价格与库存
数据表和文档
IHS
Datasheet14 页0 年前
Datasheet14 页0 年前
Future Electronics
库存历史记录
3 个月趋势:
+1.32%
CAD 模型
来源eCADmCAD文件
EE Concierge
供应链
Country of OriginAustria, Germany, Mainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2017-06-01
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
描述
Power Field-Effect Transistor, 6A I(D), 600V, 0.6ohm, 1-Element, N-Channel, Silicon, Metal-oxide Semiconductor FET, TO-220AB
Mosfet, N-Ch, 600V, 6A, To-220Fp; Transistor Polarity:N Channel; Continuous Drain Current Id:6A; Drain Source Voltage Vds:600V; On Resistance Rds(On):0.49Ohm; Rds(On) Test Voltage Vgs:10V; Threshold Voltage Vgs:3.5V; Power Rohs Compliant: Yes |Infineon Technologies IPA60R600P7XKSA1
The 600V CoolMOS™ P7 superjunction MOSFET is the successor to the 600V CoolMOS™ P6 series. It continues to balance the need for high efficiency against the ease-of-use in the design process. The best-in-class RonxA and the inherently low gate charge (QG) of the CoolMOS™ 7th generation platform ensure its high efficiency.