Infineon IMBF170R450M1XTMA1
Silicon Carbide MOSFET, Single, N Channel, 9.8 A, 1.7 kV, 0.364 ohm, TO-263 (D2PAK)
Production
价格与库存
数据表和文档
IHS
Datasheet15 页5 年前
库存历史记录
3 个月趋势:
+14.13%
CAD 模型
来源eCADmCAD文件
Component Search Engine
符号封装
3D下载
EE Concierge
符号封装
Ultra Librarian
下载
从 Octopart 下载 CAD 模型,即表示您同意我们的条款和条件以及隐私政策
供应链
Country of OriginAustria, Malaysia
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2020-04-27
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
描述
Transistor Silicon Carbide MOSFET N-CH 1700V 9.8A 7-Pin TO-263 T/R
Avnet Japan
Trans MOSFET N-CH SiC 1.7KV 9.8A 8-Pin(7+Tab) D2PAK T/R
Power Field-Effect Transistor, 7.4A I(D), 1700V, 0.58ohm, 1-Element, N-Channel, Silicon Carbide, Metal-oxide Semiconductor FET, TO-263
CoolSiC™ 1700 V, 450 mΩ SiC MOSFET in a TO-263-7 high creepage package is optimized for fly-back topologies to be used in auxiliary power supplies connected to DC-link voltages 600 V up to 1000 V in numerous power applications.
Mosfet, Sic, N-Ch, 1.7Kv, 9.8A, To-263; Mosfet Module Configuration:Single; Channel Type:N Channel; Continuous Drain Current Id:9.8A; Drain Source Voltage Vds:1.7Kv; No. Of Pins:7Pins; Rds(On) Test Voltage:15V; Power Dissipation:107Wrohs Compliant: Yes |Infineon Technologies IMBF170R450M1XTMA1