Infineon IKD10N60RFATMA1
150W 20A 600V FS(Field Stop) TO-252-3 IGBT Transistors / Modules ROHS
NRND
价格与库存
数据表和文档
IHS
Datasheet16 页0 年前
Infineon
TME
库存历史记录
3 个月趋势:
-0.64%
CAD 模型
来源eCADmCAD文件
EE Concierge
符号封装
SnapEDA
封装
下载
从 Octopart 下载 CAD 模型,即表示您同意我们的条款和条件以及隐私政策
供应链
Country of OriginMainland China, Malaysia
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2012-02-24
Lifecycle StatusNRND (Last Updated: 2 weeks ago)
相关零件
InfineonIRGR4610DPBF
Trans IGBT Chip N-CH 600V 16A 77000mW 3-Pin(2+Tab) DPAK Tube
STMicroelectronicsSTGD10NC60HT4
N-channel 10 A, 600 V, DPAK very fast PowerMESH(TM) IGBT
International RectifierIRGR4610DTRPBF
Trans IGBT Chip N-CH 600V 16A 3-Pin DPAK T/R
Trans IGBT Chip N-CH 600V 14A 3-Pin (2+Tab) DPAK T/R
STMicroelectronicsSTGD14NC60KT4
Trans IGBT Chip N-CH 600V 25A 80000mW 3-Pin(2+Tab) DPAK T/R / IGBT 600V 25A 80W DPAK
STMicroelectronicsSTGD7NB60ST4
Trans IGBT Chip N-CH 600V 15A 55000mW 3-Pin(2+Tab) DPAK T/R
描述
Trans IGBT Chip N-CH 600V 20A Automotive 3-Pin(2+Tab) TO-252
Insulated Gate Bipolar Transistor, 20A I(C), 600V V(BR)CES, N-Channel, TO-252
IGBT, 20 A, 1.2 V, 150 W, 600 V, TO-252, 3 Pins
Infineon IKD10N60RFATMA1 IGBT 600 V PG-TO252-3
晶体管, IGBT, 600V, 20A, 150W, TO-252;
IKD10N60 - DISCRETE IGBT WITH AN
IGBT TRENCH FS 600V 20A TO252-3
The RC-Drives 600 V, 10 A hard-switching IGBT3 with monolithically integrated reverse conducting diode in a TO252 package, has been developed by Infineon as a cost optimized solution for consumer drives market. This basic technology provides outstanding performance for permanent magnet synchronous and brushless DC motor drives.
Igbt, Single, 600V, 20A, To-252; Continuous Collector Current:20A; Collector Emitter Saturation Voltage:2.2V; Power Dissipation:150W; Collector Emitter Voltage Max:600V; No. Of Pins:3Pins; Operating Temperature Max:175°C Rohs Compliant: Yes |Infineon Technologies IKD10N60RFATMA1