Infineon IGW75N60TFKSA1
Trans IGBT Chip N-CH 600V 150A 428000mW 3-Pin(3+Tab) TO-247 Tube, PG-TO247-3, RoHS
Production
价格与库存
数据表和文档
Farnell
Datasheet12 页8 年前
Upverter
TME
iiiC
库存历史记录
3 个月趋势:
+66.57%
CAD 模型
来源eCADmCAD文件
EE Concierge
符号封装
SnapEDA
封装
3D下载
供应链
Country of OriginGermany, Mainland China, Malaysia
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2004-12-14
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
相关零件
Trans IGBT Chip N-CH 600V 150A 750000mW 3-Pin Power-247 Tube / IGBT 600V 150A 750W POWER-247
Trans IGBT Chip N-CH 600V 110A 446000mW 3-Pin(3+Tab) TO-247 Tube
MicrochipAPT80GA60B
Trans IGBT Chip N-CH 600V 143A 3-Pin(3+Tab) TO-247
InfineonIRG4PC50UPBF
Transistor IGBT Chip Negative Channel 600 Volt 55A 3-Pin(3+Tab) TO-247AC
Trans IGBT Chip N-CH 600V 120A 600000mW Automotive 3-Pin(3+Tab) TO-247 Tube
MicrochipAPT50GN60BG
Trans IGBT Chip N-CH 600V 107A 366000mW 3-Pin(3+Tab) TO-247 Tube
描述
Infineon SCT
Infineon IGW75N60TFKSA1 IGBT, 150 A 600 V, 3-Pin TO-247, Through Hole
Insulated Gate Bipolar Transistor, 150A I(C), 600V V(BR)CES, N-Channel, TO-247
IGBT Transistors LOW LOSS IGBT TECH 600V 75A
IGBT TRENCH/FS 600V 150A TO247-3
IGBT, 75 A, 2 V, 428 W, 600 V, TO-247, 3 Pins
TO-247-3 IGBT Transistors / Modules ROHS
Transistor IGBT N-Ch 600V 150A TO247
150 A 600 V N-CHANNEL IGBT TO-247AD
IGW75N60 - DISCRETE IGBT WITHOUT
428W 1.5V 600V 150A TO-247 15.9mm*5.3mm*20.9mm
IGBT,600V,75A,TO247; Transistor Type:IGBT; DC Collector Current:75A; Collector Emitter Voltage Vces:2V; Power Dissipation Pd:428W; Collector Emitter Voltage V(br)ceo:600V; Operating Temperature Range:-40°C to +175°C; Transistor Case Style:TO-247; No. of Pins:3; SVHC:No SVHC (19-Dec-2011); Power Dissipation Max:428W
Hard-switching 600 V, 75 A single TRENCHSTOP™ IGBT3 in a TO-247 package, leads to significant improvement of static as well as dynamic performance of the device, due to combination of trench-cell and fieldstop concept. The combination of IGBT with soft recovery emitter controlled diode further minimizes the turn-on losses. The highest efficiency is reached due to the best compromise between switching and conduction losses.