Infineon IGW40N60TPXKSA1
600 V 67 A 246 W Through Hole Trench Field Stop IGBT Transistor - PG-TO247-3
EOL
价格与库存
数据表和文档
IHS
Datasheet14 页0 年前
TME
库存历史记录
3 个月趋势:
-1.63%
封装
下载
供应链
Country of OriginMainland China, Malaysia
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2016-04-18
Lifecycle StatusEOL (Last Updated: 2 weeks ago)
LTB Date2026-10-15
LTD Date2027-04-15
描述
Trans IGBT Chip N-CH 600V 80A 246W 3-Pin(3+Tab) TO-247 Tube
600 V, 40 A IGBT in TO-247 package, PG-TO247-3, RoHS
Infineon SCT
TO-247-3 IGBT Transistors / Modules ROHS
IGW40N60 DISCRETE IGBT WITHOUT ANTI-PAR;
306W 1.95V 600V 67A TO-247 16.13mm*5.21mm*21.1mm
IGBT TRENCH/FS 600V 67A TO247-3
Insulated Gate Bipolar Transistor
High speed 600 V, 40 A hard-switching TRENCHSTOP™ Performance IGBT in TO-247 package combines the best trade-off between conduction and switch-off energy with outstanding robustness and excellent EMI behaviour.
Igbt, Single, 600V, 67A, To-247; Dc Collector Current:67A; Collector Emitter Saturation Voltage Vce(On):1.6V; Power Dissipation Pd:246W; Collector Emitter Voltage V(Br)Ceo:600V; Transistor Case Style:To-247; No. Of Pins:3Pins; Rohs Compliant: Yes |Infineon IGW40N60TPXKSA1