Infineon IGB50N60TATMA1
Trans IGBT Chip N-CH 600V 90A 333000mW 3-Pin(2+Tab) D2PAK T/R
Production
价格与库存
数据表和文档
IHS
Datasheet12 页10 年前
Upverter
库存历史记录
3 个月趋势:
+37.94%
CAD 模型
来源eCADmCAD文件
Component Search Engine
符号封装
3D下载
EE Concierge
符号封装
SnapEDA
封装
3D下载
从 Octopart 下载 CAD 模型,即表示您同意我们的条款和条件以及隐私政策
供应链
Country of OriginGermany, Malaysia
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2004-12-20
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
描述
Insulated Gate Bipolar Transistor, 90A I(C), 600V V(BR)CES, N-Channel, TO-263AB
Infineon IGB50N60TATMA1 IGBT, 90 A 600 V, 3-Pin PG-TO263-3
IGBT Transistors LOW LOSS IGBT TECH 600V 50A
IGBT TRENCH 600V 100A TO263-3-2
100 A 600 V N-CHANNEL IGBT TO-263AB
333W 1.5V 600V 90A TO-263 , 10.25mm*9.9mm*4.4mm
IGB50N60T - DISCRETE IGBT WITHOU
IGBT,600V,50A,TO263; Transistor Type:IGBT; DC Collector Current:50A; Collector Emitter Voltage Vces:2V; Collector Emitter Voltage V(br)ceo:600V; Operating Temperature Range:-40°C to +175°C; Transistor Case Style:TO-263; No. of Pins:3; SVHC:No SVHC (20-Jun-2011); Power Dissipation Max:333W
Hard-switching 600 V, 50 A single TRENCHSTOP™ IGBT3 in a TO263 D2Pak package, leads to significant improvement of static as well as dynamic performance of the device, due to combination of trench-cell and fieldstop concept. The highest efficiency is reached due to the best compromise between switching and conduction losses.