Infineon IGB15N60TATMA1
Trans IGBT Chip N-CH 600V 30A 130mW 3-Pin(2+Tab) D2PAK T/R
Production
价格与库存
数据表和文档
IHS
Datasheet12 页10 年前
Upverter
Farnell
库存历史记录
3 个月趋势:
-3.08%
CAD 模型
来源eCADmCAD文件
EE Concierge
符号封装
SnapEDA
封装
3D下载
从 Octopart 下载 CAD 模型,即表示您同意我们的条款和条件以及隐私政策
供应链
Country of OriginGermany, Malaysia
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2005-03-29
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
相关零件
InfineonIRGS8B60KPBF
Trans IGBT Chip N-CH 600V 28A 3-Pin(2+Tab) D2PAK
Insulated Gate Bipolar Transistor, 23A I(C), 600V V(BR)CES, N-Channel, TO-263AB
Insulated Gate Bipolar Transistor, 28A I(C), 600V V(BR)CES, N-Channel, TO-263AB
onsemiFGB20N6S2
International RectifierIRGS4615DTRRPBF
Trans IGBT Chip N-CH 600V 23A 3-Pin D2PAK T/R
InfineonIRGS4620DPBF
Trans IGBT Chip N-CH 600V 32A 140W 3-Pin(2+Tab) D2PAK Tube
描述
Insulated Gate Bipolar Transistor, 30A I(C), 600V V(BR)CES, N-Channel, TO-263AB
Infineon IGB15N60TATMA1 IGBT, 26 A 600 V, 3-Pin PG-TO263-3
IGBT Transistors LOW LOSS IGBT TECH 600V 15A
130W 1.5V 600V 30A TO-263 , 10.31mm*9.45mm*4.57mm
IGBT TRENCH 600V 30A TO263-3-2
IGBT,600V,15A,TO263; Transistor Type:IGBT; DC Collector Current:15A; Collector Emitter Voltage Vces:2.05V; Power Dissipation Pd:130W; Collector Emitter Voltage V(br)ceo:600V; Operating Temperature Range:-40°C to +175°C; Transistor Case Style:TO-263; No. of Pins:3; Power Dissipation Max:130W
Hard-switching 600 V, 15 A single TRENCHSTOP™ IGBT3 in a TO263 D2Pak package, leads to significant improvement of static as well as dynamic performance of the device, due to combination of trench-cell and fieldstop concept. The highest efficiency is reached due to the best compromise between switching and conduction losses.