Infineon IGB10N60TATMA1
Infineon IGB10N60TATMA1 IGBT, 10 A 600 V, 3-Pin D2PAK (TO-263), Surface Mount
Production
价格与库存
数据表和文档
IHS
Datasheet12 页10 年前
Upverter
Farnell
库存历史记录
3 个月趋势:
+18.92%
CAD 模型
来源eCADmCAD文件
Component Search Engine
符号封装
3D下载
EE Concierge
符号封装
从 Octopart 下载 CAD 模型,即表示您同意我们的条款和条件以及隐私政策
供应链
Country of OriginGermany, Malaysia
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2008-10-10
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
相关零件
Trans IGBT Chip N-CH 600V 24A 110000mW 3-Pin(2+Tab) D2PAK T/R
InfineonIRGS4064DPBF
Trans IGBT Chip N-CH 600V 20A 3-Pin(2+Tab) D2PAK Tube
Insulated Gate Bipolar Transistor, 23A I(C), 600V V(BR)CES, N-Channel, TO-263AB
InfineonIRGS4610DPBF
Trans IGBT Chip N-CH 600V 16A 77mW 3-Pin(2+Tab) D2PAK Tube
STMicroelectronicsSTGB10M65DF2
IGBT 650V 10A D2PAK / IGBT Trench Field Stop 650 V 20 A 115 W Surface Mount D²PAK (TO-263)
Trans IGBT Chip N-CH 430V 18A 3-Pin(2+Tab) D2PAK T/R
描述
IGB10N60T Series 600 V 20 A 110 W Surface Mount Low Loss IGBT - TO-263-3
IGBT,600V,10A,TO263; Transistor Type:IGBT; DC Collector Current:10A; Collector Emitter Voltage Vces:2.05V; Power Dissipation Pd:110W; Collector Emitter Voltage V(br)ceo:600V; Operating Temperature Range:-40°C to +175°C; Transistor Case Style:TO-263; No. of Pins:3; SVHC:No SVHC (19-Dec-2011); Power Dissipation Max:110W
Hard-switching 600 V, 10 A single TRENCHSTOP™ IGBT3 Discrete in TO263 D2Pak package, leads to significant improvement of static as well as dynamic performance of the device, due to combination of trench-cell and fieldstop concept. The highest efficiency is reached due to the best compromise between switching and conduction losses.