Infineon FZ3600R17HP4B2BOSA2
Trans IGBT Module N-CH 1700V 3.6KA 19500W 9-Pin IHMB190-1 Tray
Production
数据表和文档
Infineon
Datasheet1 页12 年前
IHS
iiiC
_legacy Avnet
库存历史记录
3 个月趋势:
+27.27%
CAD 模型
来源eCADmCAD文件
EE Concierge
符号封装
从 Octopart 下载 CAD 模型,即表示您同意我们的条款和条件以及隐私政策
供应链
Country of OriginHungary
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2009-06-23
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
相关零件
Trans IGBT Module N-CH 1.2KV 2850A 9-pin IHM190-2
Trans IGBT Module N-CH 1200V 995A 4050000mW Automotive 11-Pin ECONOD-3 Tray
Trans IGBT Module N-CH 1700V 1.4KA 9550000mW 12-Pin Tray
Trans IGBT Module N-CH 1700V 75A 312000mW 12-Pin Case SP-1 Tube
描述
IGBT, MODULE, N-CH, 1.7KV, 3.6KA; Transistor Polarity: N Channel; DC Collector Current: 3.6kA; Collector Emitter Saturation Voltage Vce(on): 1.9V; Power Dissipation Pd: 19.5kW; Collector Emitter Voltage V(br)ceo: 1.7kV; Trans
Igbt Mod, 1.7Kv, 3.6Ka, 19.5Kw; Continuous Collector Current:3.6Ka; Collector Emitter Saturation Voltage:1.9V; Power Dissipation:19.5Kw; Operating Temperature Max:150°C; Igbt Termination:Tab; Collector Emitter Voltage Max:1.7Kv Rohs Compliant: Yes |Infineon Technologies FZ3600R17HP4B2BOSA2
1700V IHMB 190mm single switch IGBT Module with soft-switching Trench-IGBT4, AlSiC base-plate and enlarged diode - The best solution for your traction and industry applications. | Summary of Features: Extended Operation Temperature T(vj op); Enlarged Diode for regenerative operation; Low V(CEsat); 4kV AC 1min Insulation; AlSiC Base Plate for increasing Thermal Cycling Capability; Package with CTI > 400; High Creepage and Clearance Distances; High Power and Thermal Cycling Capability; UL recognised | Benefits: High Power Density; Standardized housing | Target Applications: drives; wind; traction; cav