Infineon FS30R06W1E3BOMA1
Infineon FS30R06W1E3BOMA1 IGBT Module, 45 A 600 V Module, Panel Mount
Production
数据表和文档
Infineon
Datasheet1 页14 年前
IHS
_legacy Avnet
Newark
iiiC
库存历史记录
3 个月趋势:
-7.41%
CAD 模型
来源eCADmCAD文件
EE Concierge
符号封装
从 Octopart 下载 CAD 模型,即表示您同意我们的条款和条件以及隐私政策
供应链
Country of OriginMainland China, Malaysia
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2007-06-29
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
描述
EasyPACK™1B 600 V , 30 A sixpack IGBT module with TRENCHSTOP™ IGBT3, Emitter Controlled 3 diode and NTC. Also available as variation with PressFIT mounting technology: FS30R06W1E3_B11
Igbt Module; Continuous Collector Current:30A; Collector Emitter Saturation Voltage:2V; Power Dissipation:150W; Operating Temperature Max:150°C; Igbt Termination:Press Fit; Collector Emitter Voltage Max:600V; Product Range:- |Infineon FS30R06W1E3
IGBT, LOW POWER, 600V, 30A, EASYPACK; Module Configuration:Six; Transistor Polarity:N Channel; DC Collector Current:30A; Collector Emitter Voltage Vces:1.55V; Power Dissipation Pd:150W; Collector Emitter Voltage V(br)ceo:600V; Operating Temperature Range:-40°C to +150°C; Transistor Case Style:Module; No. of Pins:18; SVHC:No SVHC (19-Dec-2011); Power Dissipation Max:150W