Infineon FF500R17KE4BOSA1
Transistor IGBT Module N-CH 1.7kV 500A ±20V Screw Tray
Production
数据表和文档
IHS
Datasheet9 页0 年前
TME
库存历史记录
3 个月趋势:
-6.56%
CAD 模型
来源eCADmCAD文件
EE Concierge
符号封装
从 Octopart 下载 CAD 模型,即表示您同意我们的条款和条件以及隐私政策
供应链
Country of OriginHungary
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2016-08-09
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
描述
Avnet Japan
IGBT MOD, DUAL N-CH, 1.7KV, 500A; Transistor Polarity: Dual N Channel; DC Collector Current: 500A; Collector Emitter Saturation Voltage Vce(on): 1.95V; Power Dissipation Pd: -; Collector Emitter Voltage V(br)ceo: 1.7kV; Trans
Igbt Module, Dual, 1.7Kv, 500A; Continuous Collector Current:500A; Collector Emitter Saturation Voltage:1.95V; Power Dissipation:-; Operating Temperature Max:150°C; Igbt Termination:Stud; Collector Emitter Voltage Max:1.7Kv Rohs Compliant: Yes |Infineon Technologies FF500R17KE4BOSA1
Our well-known 62 mm 1700V dual IGBT modules with fast trench/fieldstop IGBT4 and Emitter Controlled 3 diode are the right choice for your design. | Summary of Features: 500A / 1700V; T vj op = 150C; RoHS compliant; 4 kV AC 1 min Insulation; Package with CTI > 400; High Creepage and Clearance Distances; UL/CSA Certification with UL1557 E83336 | Benefits: Existing packages with higher current capability, allows to increase inverter output power with same frame size; Highest power density; Flexibility; Optimal electrical performance; Highest reliability | Target Applications: drives