Infineon BTS51202EKAXUMA1
Power Load Switch, Smart6 Technology, High Side, 2 Outputs, 6V, 12A, SOIC-14
Production
价格与库存
数据表和文档
IHS
Datasheet54 页14 年前
ODG (Origin Data Global)
库存历史记录
3 个月趋势:
-1.96%
CAD 模型
来源eCADmCAD文件
Component Search Engine
符号封装
3D下载
EE Concierge
符号封装
SnapEDA
封装
3D下载
从 Octopart 下载 CAD 模型,即表示您同意我们的条款和条件以及隐私政策
供应链
Country of OriginMalaysia
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8542.39.00.60
Introduction Date2010-08-03
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
相关零件
Power Load Switch, Smart6 Technology, High Side, 2 Outputs, 6V, 11A, SOIC-14
Smart Power Switch, High Side, Active High, 2 Outputs, 20V, 1.8A, SOIC-14
InfineonBTS5231-2GS
Power Switch ICs - Power Distribution IC POWER SWITCH HIGH SIDE 1.3/1.8A
STMicroelectronicsVND5E050ASOTR-E
Double channel high side driver with analog current sense for automotive applications
STMicroelectronicsVND5E160ASOTR-E
MicrochipMIC2562A-0YM
MIC2562A Series 12 V 1.5 A PCMCIA/CardBus Socket Power Controller - SOIC-14N
描述
Tape & Reel (TR) BTS5120 Current Limiting (Fixed) Open Load Detect Over Temperature Over Voltage SINK power distribution switch 8.65mm 3.3V 2A 120m Ohm
Pwr Load Sw, High Side, 6V, Soic-14; Power Load Switch Type:High Side; Input Voltage:6V; Current Limit:12A; On State Resistance:0.12Ohm; Distribution Switch Case Style:Soic; No. Of Pins:14Pins; Thermal Protection:Yes; On/Enable Rohs Compliant: Yes |Infineon Technologies BTS51202EKAXUMA1
The power transistor is built by an N-channel vertical power MOSFET with charge pump. The device is integrated in Smart6 technology. It is specially designed to drive lamps up to 1 * 10W, as well as LEDs in the harsh automotive environment.