Honeywell ZX40E30A01
Snap Acting/Limit Switch, SPDT, Momentary, Solder Terminal, Pin Plunger Actuator, Panel Mount
Production
价格与库存
数据表和文档
IHS
Datasheet9 页10 年前
Honeywell
Newark
Electro Sonic
RS (Formerly Allied Electronics)
库存历史记录
3 个月趋势:
-3.43%
供应链
Country of OriginMainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8536.50.70.00
Introduction Date2010-07-19
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
相关零件
HoneywellZX40E30C01
Switch Snap Action N.O./N.C. SPDT Straight Lever PC Pins 3A 125VAC 0.49N Thru-Hole
Switch Snap Action N.O./N.C. SPDT Hinge Lever PC Pins 3A 125VAC 30VDC 0.5N Thru-Hole
HoneywellZX40E30E01
Switch Snap Action N.O./N.C. SPDT Simulated Roller Lever 3A 125VAC 0.54N Thru-Hole PC Pins
HoneywellZX40E50E01
Snap Acting/Limit Switch, Spdt, Momentary, Solder Terminal, Simulated Roller Lever Actuator,
Snap Acting/Limit Switch SPDT Momentary 0.1A
Switch Snap Action N.O./N.C. SPDT Straight Lever PC Pins 3A 125VAC 30VDC 0.44N Thru-Hole
描述
Switch Snap Action N.O./N.C. SPDT Pin Plunger PC Pins 3A 125VAC 1.47N Screw Mount/Through Hole
Switch; Pin Plunger; 5.3 Oz (Max.); 3 A; 125 VAC; Polybutylene Terephthalate
ON - (OFF),OFF - (ON) SPDT 0.5N 3000000Cycles 10000Cycles@ (CQC/cUL/ENEC/UL) 3A 12.8mm*6.5mm
Snap Action Basic Switch; Actuator Style:Pin Plunger; Operating Force Max:150gf; Switch Terminals:Through Hole; Circuitry:SPDT; Contact Current Max:3A; Current Rating:3A; Leaded Process Compatible:Yes; Mounting Type:PCB ;RoHS Compliant: Yes
MICRO SWITCH ZX Series Subminiature Basic Switch, SPDT, 125 Vac, 3 A, Pin Plunger Actuator, PCB Snap-in Termination MICRO SWITCH ZW Series subminiature basic switches are used for simple or precision ON/OFF application needs. These switches combine small size and light weight with ample electrical capacity, low cost and long life.