Honeywell XPX100DT
Sensor, Pressure, Differential, Vaccum Gage, #177 100.0 psi, Barbed Port Style
Obsolete
价格与库存
数据表和文档
IHS
Datasheet1 页16 年前
Electro Sonic
RS (Formerly Allied Electronics)
Newark
库存历史记录
3 个月趋势:
-27.78%
供应链
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
相关零件
HoneywellXPX150D
SENSOR, PRESSURE, DIFFERENTIAL, VACUUM GAGE, UNAMPLIFIED, #177 150.0 PSI, BUTTON
Honeywell26PCBFA6D
Sensor, Pressure, Compensated, 5 psi, Differential
Honeywell26PCAFA6D
Sensor, Pressure, Compensated, 1 psi, Differential
描述
SENSOR DIFF VACUUM GAGE 100PSI
+/-100PSI BARBED 3V DIFF,VAC G
Pressure Sensor; Operating Pressure Max:100psi; Sensor Output:Voltage; Port Style:Barbed; Pressure Measure Type:Differential/Gage; Sensor Terminals:Through Hole; Leaded Process Compatible:No; Linearity %:1% ;RoHS Compliant: Yes
The XPXL/XPX and XPCL/XPC Series sensors integrate silicon micromachined sensing technology, temperature compensation, and calibration in a complete family of low cost packages. This series offers the most cost-effective solution for design requirements. These piezoresistive pressure sensors use micromachined silicon chips mounted on a ceramic and protected with a plastic cap. Several tube arrangements with nylon housings are available for various pressure applications. On devices of 5 psi and above, the topside of the chip is protected against humidity by a Silgel coating. While the sensors are designed for use with noncorrosive, nonionic pressure media, they accommodate many gases that are used in medical applications.