Honeywell XPC60GBTC
Piezoresistive Sensor, Gage, 0Psi Min, 60Psi Max, 0-90mV, Irregular, Through Hole Mount
Obsolete
数据表和文档
JRH Electronics
Datasheet4 页14 年前
Electro Sonic
库存历史记录
3 个月趋势:
+0.00%
供应链
Introduction Date2007-07-21
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2016-08-31
LTD Date2017-12-31
相关零件
HoneywellCPX15AF
Sensor, Pressure, Absolute, Unamplified, 2.0 PSIA to 15.0 PSIA, Barbed Port
HoneywellXPX30GT
Pressure Sensor -30psi to 30psi Gage 4-Pin
HoneywellCPXL04GF
Pressure Sensor 0inH2O to 4inH2O Gage 4-Pin
NXP SemiconductorsMPXC2011DT1
Pressure Sensor 0kPa to 10kPa Gage Automotive 4-Pin Case 423A-03 T/R
NXP SemiconductorsMPX10DP
Pressure Sensor, Differential, 0 kPa, 10 kPa, 3 V, 6 V, SIP
NXP SemiconductorsMPX10GP
NXP MPX10GP Pressure Sensor, Gauge, 3.5 mV/kPa, 0 kPa, 10 kPa, 3 V, 6 V
描述
Pressure Sensor 0V to 0.09V 0psi to 60psi Gage 4-Pin
0psi~60psi 3V 16V
The XPXL/XPX and XPCL/XPC Series sensors integrate silicon micromachined sensing technology, temperature compensation, and calibration in a complete family of low cost packages. This series offers the most cost-effective solution for design requirements. These piezoresistive pressure sensors use micromachined silicon chips mounted on a ceramic and protected with a plastic cap. Several tube arrangements with nylon housings are available for various pressure applications. On devices of 5 psi and above, the topside of the chip is protected against humidity by a Silgel coating. While the sensors are designed for use with noncorrosive, nonionic pressure media, they accommodate many gases that are used in medical applications.