Honeywell SSCSNBN015PGAA5
Pressure Sensor 0.5V to 4.5V 0psi to 15psi Gage Medical 4-Pin SIP Module
Production
数据表和文档
IHS
Datasheet33 页11 年前
Honeywell
Sager Electronics
Electro Sonic
TME
库存历史记录
3 个月趋势:
-16.73%
供应链
Country of OriginMainland China
Introduction Date2011-02-09
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
相关零件
Pressure Sensor 0.5V to 4.5V 0psi to 15psi Absolute Medical 4-Pin SIP Module
Piezoresistive Sensor, Gage, 0Psi Min, 15Psi Max, 0.25%, Rectangular, Through Hole Mount
Piezoresistive Sensor, Gage, 0Psi Min, 14.5Psi Max, 0.25%, Rectangular, Through Hole Mount
NXP SemiconductorsMPX2100DP
Pressure Sensor, 10V, 0/100Kpa, Sensor 4, Dual Port Rohs Compliant: Yes
NXP SemiconductorsMPX2100D
Pressure Sensor 14.5 PSI (100 kPa) Differential0 mV ~ 40 mV (10V) 4-SIP Module
NXP SemiconductorsMPX2100A
NXP MPX2100A..Pressure Sensor, Absolute, 0.4 mV/kPa, 0 kPa, 100 kPa, 10 V, 16 V
描述
Piezoresistive Sensor, Gage, 0Psi Min, 15Psi Max, 0.25%, Through Hole Mount
Pressure Sensor, Gauge, 0-15Psi, Sip; Pressure Type:Gauge; Operating Pressure Min:0Psi; Operating Pressure Max:15Psi; Supply Voltage Min:5.25Vdc; Supply Voltage Max:4.75Vdc; Sensor Case/Package:Sip; No. Of Pins:4Pins Rohs Compliant: Yes |Honeywell SSCSNBN015PGAA5
TruStability™ SSC Series-Standard Accuracy, analog, SIP NB: fastener mount, dual axial ports, same side, gage, 0 psi to 15 psi, 5.0 Vdc, dry gases only, no special options The TruStability™ Standard Accuracy Silicon Ceramic (SSC) Series is a piezoresistive silicon pressure sensor offering a ratiometric analog or digital output for reading pressure over the specified full scale pressure span and temperature range. The SSC Series is fully calibrated and temperature compensated for sensor offset, sensitivity, temperature effects, and nonlinearity using an on-board Application Specific Integrated Circuit (ASIC). Calibrated output values for pressure are updated at approximately 1 kHz for analog and 2 kHz for digital. The SSC Series is calibrated over the temperature range of -20 °C to 85 °C [-4 °F to 185 °F]. The sensor is characterized for operation from a single power supply of either 3.3 Vdc or 5.0 Vdc. These sensors measure absolute, gage, or differential pressures. The absolute versions have an internal vacuum reference and an output value proportional to absolute pressure. Gage versions are referenced to atmospheric pressure and provide an output proportional to pressure variations from atmosphere. Differential versions allow measurement of pressure between two pressure ports. The TruStability™ pressure sensors are intended for use with non-corrosive, non-ionic gases, such as air and other dry gases. Available options extend the performance of these sensors to non-corrosive, non-ionic liquids for pressure ranges above 40 mbar | 4 kPa | 20 inH2O. All products are designed and manufactured according to ISO 9001 standards.