Honeywell SSCSMNN060PGAA3
Piezoresistive Sensor, Gage, 0Psi Min, 60Psi Max, 0.25%, Circular, Through Hole Mount
Production
价格与库存
数据表和文档
Farnell
Datasheet33 页11 年前
Datasheet3 页15 年前
Datasheet12 页15 年前
Honeywell
Sager Electronics
Factory Futures
element14
供应链
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
相关零件
Pressure Sensor 0.33V to 2.97V -1psi to 1psi Differential Medical 4-Pin SIP Module
Pressure Sensor 0.33V to 2.97V 0psi to 5psi Gage Medical 4-Pin SIP Module
Piezoresistive Sensor, Gage, 0Psi Min, 30Psi Max, 0.25%, Circular, Through Hole Mount
NXP SemiconductorsMPX2200D
Pressure Sensor 0kPa to 200kPa Differential Automotive 4-Pin Case 344-15 Tray
NXP SemiconductorsMPX2050D
Pressure Sensor 0kPa to 50kPa Differential Automotive 4-Pin Case 344-15 Tray
NXP SemiconductorsMPX2200DP
NXP MPX2200DP..Pressure Sensor, Differential, 0.2 mV/kPa, 0 kPa, 200 kPa, 10 V, 16 V
描述
Board Mount Pressure Sensors SIP, Manifold Mount Gage, 3.3V
SENSOR, TRUSTABILITY, 60PSI, 3.3V, SIP; SVHC:No SVHC (20-Jun-2011); Accuracy:±0.35%; Input Type:No ports, O-ring seal; Operating Temperature Range:-20°C to +85°C; Output Type:Analogue; Pressure Max:120psi; Pressure Type:Gauge; Supply Voltage VDC:3.3V; Switches & Transducer Operating Pressure Range:0psi to 60psi; Termination Type:SIP
TruStability™ SSC Series-Standard Accuracy, analog, SIP MN: manifold mount, outer diameter seal, gage, 0 psi to 60 psi, 3.3 Vdc, dry gases only, no special options The TruStability™ Standard Accuracy Silicon Ceramic (SSC) Series is a piezoresistive silicon pressure sensor offering a ratiometric analog or digital output for reading pressure over the specified full scale pressure span and temperature range. The SSC Series is fully calibrated and temperature compensated for sensor offset, sensitivity, temperature effects, and nonlinearity using an on-board Application Specific Integrated Circuit (ASIC). Calibrated output values for pressure are updated at approximately 1 kHz for analog and 2 kHz for digital. The SSC Series is calibrated over the temperature range of -20 °C to 85 °C [-4 °F to 185 °F]. The sensor is characterized for operation from a single power supply of either 3.3 Vdc or 5.0 Vdc. These sensors measure absolute, gage, or differential pressures. The absolute versions have an internal vacuum reference and an output value proportional to absolute pressure. Gage versions are referenced to atmospheric pressure and provide an output proportional to pressure variations from atmosphere. Differential versions allow measurement of pressure between two pressure ports. The TruStability™ pressure sensors are intended for use with non-corrosive, non-ionic gases, such as air and other dry gases. Available options extend the performance of these sensors to non-corrosive, non-ionic liquids for pressure ranges above 40 mbar | 4 kPa | 20 inH2O. All products are designed and manufactured according to ISO 9001 standards.