Honeywell ASDXRRX010NDAA5
Pressure Sensor -10inH2O to 10inH2O Differential 8-Pin DIP
Obsolete
数据表和文档
IHS
Datasheet6 页13 年前
Newark
Honeywell
Electro Sonic
element14 APAC
库存历史记录
3 个月趋势:
-100%
供应链
Country of OriginMainland China
Introduction Date2010-07-12
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
相关零件
Pressure Sensor -5inH2O to 5inH2O Differential 8-Pin DIP
Pressure Sensor -100psi to 100psi Differential 8-Pin DIP Module
描述
Strain Guage Sensor, Differential, -.36Psi Min, 0.36Psi Max, Rectangular, Through Hole Mount
SENSOR, ANALOG OUPUT, AMPLIFIED, DIP DUAL AXIAL PKG, 5.0 VDC POWER SUPPLY
HONEYWELL ASDXRRX010NDAA5 Pressure Sensor, 10 Inch-H2O, Differential, Radial, Analogue, 5 V, 2.5 mA
Low Pressure Sensor; Operating Pressure Range:-10 to 10inch-H2O; Sensor Output:Analog; Port Style:Radial; Pressure Measurement Type:Differential; Operating Pressure Max:10Inch-H2O; Operating Pressure Min:-10Inch-H2O
SENSOR, 10 IN H2O, DIFF, RADIAL; Operating Pressure Range:-10inch-H2O to 10inch-H2O; Sensor Output1:Analogue; Supply Current:2.5mA; External Depth:16.81mm; Voltage Rating:5V; Pressure Measurement Type:Differential; SVHC:No SVHC (19-Dec-2011)
ASDX Series, analog output, amplified, differential, ±10 in H2O, RR pressure port, DIP, 10% to 90% calibration, 5.0 Vdc power supply The ASDX Series are silicon pressure sensors offering an I2C or SPI digital interface for reading pressure over the specified full scale pressure span and temperature range. The ASDX is fully calibrated and temperature compensated for sensor offset, sensitivity, temperature effects and non-linearity using an on-board Application Specific Integrated Circuit (ASIC). Calibrated output values for pressure are updated at approximately 1 kHz. The standard ASDX is calibrated over the temperature range of 0°C to 85°C [32°F to 185°F]. The sensor is characterized for operation from a single power supply of either 3.3 Vdc or 5.0 Vdc. These sensors are available to measure absolute, differential and gage pressures. The absolute versions have an internal vacuum reference and an output value proportional to absolute pressure. Differential versions allow application of pressure to either side of the sensing diaphragm. Gage versions are referenced to atmospheric pressure and provide an output proportional to pressure variations from atmosphere. The ASDX Series sensors are intended for use with non-corrosive, non-ionic working fluids such as air and dry gases. They are designed and manufactured according to standards in ISO 9001.