Honeywell ASDXAVX015PGAA5
Board Mount Pressure Sensors 15 PSI G ASDX PRESSU RE SENSOR
Production
数据表和文档
Sager Electronics
Datasheet6 页13 年前
Datasheet6 页11 年前
Factory Futures
Honeywell
JRH Electronics
Electro Sonic
库存历史记录
3 个月趋势:
-17.07%
供应链
Country of OriginMainland China
Introduction Date2010-07-12
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
相关零件
Strain Guage Sensor, Absolute, 0Psi Min, 15Psi Max, Rectangular, Through Hole Mount
HONEYWELL ASDXRRX015PGAA5 Pressure Sensor, 15 psi, Gauge, Radial, Analogue, 5 V, 2.5 mA
HoneywellASDX015D44D
Board Mount Pressure Sensor 0psi to 15psi Differential 8-Pin DIP-D4
描述
Silicon Pressure Sensor; Sensor Output:A; SVHC:No SVHC (19-Dec-2011)
Strain Guage Sensor, Gage, 0Psi Min, 15Psi Max, Rectangular, Through Hole Mount
Pressure Sensor, Gauge, 0-15Psi; Pressure Type:Gauge; Operating Pressure Min:0Psi; Operating Pressure Max:15Psi; Supply Voltage Min:4.75Vdc; Supply Voltage Max:5.25Vdc; Sensor Case/Package:-; No. Of Pins:8Pins; Accuracy:± 2% Rohs Compliant: Yes |Honeywell ASDXAVX015PGAA5
ASDX Series, analog output, amplified, gage, 0 psi to 15 psi, AV pressure port, DIP, 10% to 90% calibration, 5 Vdc power supply The ASDX Series are silicon pressure sensors offering an I2C or SPI digital interface for reading pressure over the specified full scale pressure span and temperature range. The ASDX is fully calibrated and temperature compensated for sensor offset, sensitivity, temperature effects and non-linearity using an on-board Application Specific Integrated Circuit (ASIC). Calibrated output values for pressure are updated at approximately 1 kHz. The standard ASDX is calibrated over the temperature range of 0°C to 85°C [32°F to 185°F]. The sensor is characterized for operation from a single power supply of either 3.3 Vdc or 5.0 Vdc. These sensors are available to measure absolute, differential and gage pressures. The absolute versions have an internal vacuum reference and an output value proportional to absolute pressure. Differential versions allow application of pressure to either side of the sensing diaphragm. Gage versions are referenced to atmospheric pressure and provide an output proportional to pressure variations from atmosphere. The ASDX Series sensors are intended for use with non-corrosive, non-ionic working fluids such as air and dry gases. They are designed and manufactured according to standards in ISO 9001.