Honeywell 40PC100G1A
Pressure Sensor 0psi to 100psi Gage 6-Pin PDIP
Production
数据表和文档
库存历史记录
3 个月趋势:
+0.00%
CAD 模型
从我们值得信赖的合作伙伴处下载 Honeywell 40PC100G1A 符号、封装和 3D STEP 模型。
来源eCADmCAD文件
SnapEDA
封装
下载
从 Octopart 下载 CAD 模型,即表示您同意我们的条款和条件以及隐私政策
供应链
Introduction Date2007-06-25
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
相关零件
Honeywell40PC100G2A
Sensor, Pressure, Gage, Amplified, 0 PSI to 100 PSI, Straight for O-Ring Interfa
HoneywellSDX100D4
Pressure Sensor 0psi to 100psi Differential/Gage 6-Pin PDIP-D4
HoneywellSDX100A4
ABSOLUTE PEIZORESISTIVE PRESSURE SENSOR 0-100Psi 0-100mV RECTANGULAR THROUGH HOLE MOUNT
PanasonicADP5161
Pressure Sensor 0.5V to 4.5V 0kPa to 500kPa Gauge 6-Pin DIP Carton/Case
PanasonicADP5160
Ultra Small Highly Semiconductor Pressure Sensor (DIP)
描述
GAUGE PRESSURE SENSOR FOR GAS, 100PSI MAX PRESSURE, 5 V DC
AnalogVoltage 689.48KPa 4.75V 5V 1.37895MPa ¡À3% DIP-6 13.2mm*11.2mm*19.8mm
PRESSURE SENSOR, 0-100PSI; SVHC:No SVHC (19-Dec-2011); External Depth:13.2mm; External Length / Height:19.1mm; External Width:11.2mm; Hysteresis:0.15%; Operating Pressure Range:0 to 100psi; Operating Temperature Max:125°C; Operating Temperature Min:-40°C; Output Voltage:4V; Pressure Max:200psi; Series:40PC; Supply Current:10mA; Supply Voltage Max:5.25V; Supply Voltage Min:4.75V
The cost-effective 40PC Series miniature pressure sensor is the smallest amplified pressure sensor manufactured by Honeywell. The fully calibrated and temperature-compensated sensor is very robust, covering a wide range of temperature extremes. Additionally, the 40PC Series is compatible with a broad array of media, from dry air and water to refrigerant coolants and engine fuel. The 0.5 Vdc to 4.5 Vdc analog output voltage signal is linearly proportional to input pressure. These devices operate on a single end supply voltage of 5.0 Vdc.