Honeywell 19C100PA2K
Pressure-Stainless-19Mm High Pressure/Honeywell |Honeywell 19C100PA2K
Obsolete
价格与库存
数据表和文档
IHS
Datasheet8 页5 年前
DigiKey
Sager Electronics
供应链
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
相关零件
Honeywell19C100PV4K
TRANSDUCER, PRESSURE, VACUUM GAUGE, COMPENSATED, 0 PSI TO 100 PSI PRESSURE RANGE
Honeywell19C100PV2K
Piezoresistive Sensor, Vacuum Gage, 0Psi Min, 100Psi Max, Cylindrical, Flush Mount
Sensor, 0-100 PSIG, 12.5-30VDC, 4-20mA Output, Gauge Pressure Type, Calibrated
描述
Piezoresistive Sensor, Absolute, 0Psi Min, 100Psi Max, Cylindrical
Pressure Sensor 0psi to 100psi Absolute 4-Pin
Industrial Pressure Sensors 15VDC 0psi to 100psi 100 G for 11 ms
Sensors, Pressure Transducers, Stainless Steel Media Isolated
Honeywell JZ STAINLESS PRESSURE PRODUCTS
SENSOR 19MM SERIES PRESS GAUGE
19 mm Series Heavy Duty Pressure Transducer, compensated, 0 psi to 100 psi, absolute, flush mount, 10 Vdc excitation Honeywell's stainless steel 19C, 19U, and 19 Vacuum Gage Series sensors were developed for pressure applications that involve measurement of hostile media in harsh environments compatible with 316 stainless steel. The special Vacuum Gage Series sensors are specifically designed for applications that can be exposed to vacuum. The 19C Series are calibrated and temperature compensated. They are available for use with either a constant voltage or current source. They feature a variety of pressure connections to allow use in a wide range of OEM equipment. The 19U Series is uncompensated for applications that use their own specialized circuit designs. The 19C and 19U Series are rugged and reliable transducers for use in a wide variety of pressure sensing applications where corrosive liquids or gases are monitored.