Diodes Inc. DSS5160V-7
Small Signal Bipolar Transistor, 1A I(C), 60V V(BR)CEO, 1-Element, PNP, Silicon
Production
价格与库存
数据表和文档
IHS
Datasheet5 页17 年前
Diodes Inc SCT
Future Electronics
库存历史记录
3 个月趋势:
-98.43%
供应链
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
相关零件
Small Signal Bipolar Transistor, 0.1A I(C), 60V V(BR)CEO, 2-Element, NPN and PNP, Silicon
Diodes Inc.DPLS160V-7
Diodes Inc.DDA114TH-7
Small Signal Bipolar Transistor, 0.1A I(C), 50V V(BR)CEO, 2-Element, PNP, Silicon
Diodes Inc.MMDT2907V-7
Small Signal Bipolar Transistor, 0.6A I(C), 60V V(BR)CEO, 2-Element, PNP, Silicon
描述
DSS5160V Series 60 V 1 A Low VCE(SAT) PNP Surface Mount Transistor - SOT-563
330mV@ 100mA,1A PNP 600mW 5V 100nA 80V 60V 1A SOT-563 1.6mm*1.2mm*600¦Ìm
TRANSISTOR, PNP, SOT563, 0.6W; Transistor Polarity:PNP; Collector Emitter Voltage V(br)ceo:60V; Power Dissipation Pd:600mW; DC Collector Current:100mA; DC Current Gain hFE:200; Operating Temperature Range:-55°C to +150°C; Transistor Case Style:SOT-563; No. of Pins:6; SVHC:No SVHC (15-Dec-2010); Collector Emitter Voltage Vces:160mV; Current Ic Continuous a Max:100mA; Gain Bandwidth ft Typ:150MHz; Hfe Min:200; Package / Case:SOT-563; Power Dissipation Pd:600mW; Termination Type:SMD; Transistor Type:Low Saturation (BISS)