Diodes Inc. DSS5140V-7
Small Signal Bipolar Transistor, 1A I(C), 40V V(BR)CEO, 1-Element, PNP, Silicon
Production
价格与库存
数据表和文档
IHS
Datasheet5 页17 年前
Diodes Inc SCT
Future Electronics
库存历史记录
3 个月趋势:
+0.00%
CAD 模型
来源eCADmCAD文件
SnapEDA
符号封装
下载
从 Octopart 下载 CAD 模型,即表示您同意我们的条款和条件以及隐私政策
供应链
Country of OriginMainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2009-03-31
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
相关零件
Diodes Inc.DSS5240V-7
Bipolar (BJT) Single Transistor, PNP, 40 V, 100 mA, 600 mW, SOT-563, Surface Mount
Diodes Inc.MMDT3906VC-7
Small Signal Bipolar Transistor, 0.2A I(C), 40V V(BR)CEO, 2-Element, PNP, Silicon
Diodes Inc.BC857BV-7
BC857 Series 45 V 100 mA 150 mW Dual PNP SMT Bipolar Transistor - SOT-563
Small Signal Bipolar Transistor, 0.1A I(C), 50V V(BR)CEO, 2-Element, PNP, Silicon
Trans Digital BJT NPN/PNP 50V 100mA 500mW 6-Pin SOT-563 T/R
Transistor Silicon PNP-NPN Epitaxial Type (PCT process) (Bias Resistor built-in Transistor)
描述
DSS5140V Series 40 V 1 A Low VCE(SAT) PNP Surface Mount Transistor - SOT-563
310mV@ 100mA,1A PNP 600mW 5V 100nA 40V 40V 1A SOT-563 1.6mm*1.2mm*600¦Ìm
TRANSISTOR, PNP, 40V, 100mA, 600mW, SOT-563; Transistor Polarity:PNP; Collector Emitter Voltage V(br)ceo:40V; Transition Frequency Typ ft:150MHz; Power Dissipation Pd:600mW; DC Collector Current:100mA; No. of Pins:6 ;RoHS Compliant: Yes
TRANSISTOR, PNP, SOT563, 0.6W; Transistor Polarity:PNP; Collector Emitter Voltage V(br)ceo:40V; Typ Gain Bandwidth ft:150MHz; Power Dissipation Pd:0.6W; DC Collector Current:0.1A; DC Current Gain hFE:300; Operating Temperature Range:-55°C to +150°C; Transistor Case Style:SOT-563; SVHC:No SVHC (18-Jun-2010); Collector Emitter Voltage Vces:140mV; Max Current Ic Continuous a:0.1A; Min Hfe:300; Package / Case:SOT-563; Power Dissipation:0.6W; Termination Type:SMD; Transistor Type:Low Saturation