Analog Devices ADV7123SCP170EP-RL
CMOS, 170 MHz, Triple, 10-Bit High Speed Video DAC | IC DAC 10BIT A-OUT 48LQFP
数据表和文档
Analog Devices
Datasheet24 页15 年前
Datasheet24 页17 年前
SHENGYU ELECTRONICS
库存历史记录
3 个月趋势:
+0.00%
CAD 模型
来源eCADmCAD文件
EE Concierge
符号封装
SnapEDA
封装
下载
Ultra Librarian
符号封装
下载
从 Octopart 下载 CAD 模型,即表示您同意我们的条款和条件以及隐私政策
相关零件
Analog DevicesADV7123JSTZ240
Digital to Analogue Converter, 10 bit, 240 MSPS, Parallel, 3V to 3.6V, 4.75V to 5.25V, QFP, 48 RoHS Compliant: Yes
Analog DevicesADV7123KSTZ140
Digital to Analogue Converter, 10 bit, 330 MSPS, Parallel, 3V to 3.6V, 4.75V to 5.25V, LQFP, 48
Analog DevicesADV7123KSTZ50
Digital to Analog Converter 3 Channel Segment 10-Bit 48-Pin LQFP
RenesasHI5628INZ
DAC 2-CH Segment 8-bit 48-Pin LQFP
描述
PARALLEL WORD INPUT LOADING 10-BIT DAC QCC48
DAC 3-CH 10-bit 48-Pin LFCSP EP T/R
48-LQFP Current - Unbuffered Current Source S-XQCC-N48 digital to analog converter 1.4V 7mm -55C~105C
IC DAC 10BIT VIDEO TRPL 48LFCSP
5V Supply Only Up To 140Mhz Ic
The ADV7123 (ADV®) is a triple high speed, digital-to-analog converter on a single monolithic chip. It consists of three high speed, 10-bit, video DACs with complementary outputs, a standard TTL input interface, and a high impedance, analog output current source. The ADV7123 has three separate 10-bit-wide input ports. A single 5 V/3.3 V power supply and clock are all that are required to make the part functional. The ADV7123 has additional video control signals, composite SYNC and BLANK. The ADV7123 also has a power save mode. The ADV7123 is fabricated in a 5 V CMOS process. Its monolithic CMOS construction ensures greater functionality with lower power dissipation. The ADV7123 is available in a 48-lead LQFP package. Product Highlights 330 MSPS throughput. Guaranteed monotonic to 10 bits. Compatible with a wide variety of high resolution color graphics systems, including RS-343A and RS-170. Applications Digital video systems (1600 × 1200 at 100 Hz) High resolution color graphics Digital radio modulation Image processing Instrumentation Video signal reconstruction