Zilog Z84C9008VSG
Z84C90 Series 8 MHz 5 V SMT KIO Serial/Parallel Counter/Timer - PLCC-84
Obsolete
Preço e estoque
Fichas técnicas e documentos
Baixe as fichas de dados e a documentação do fabricante para Zilog Z84C9008VSG.
IHS
Datasheet56 páginas13 anos atrás
Newark
_legacy Avnet
Farnell
Cadeia de suprimentos
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8542.39.00.60
Introduction Date1981-01-01
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2019-06-10
LTD Date2019-10-31
Peças relacionadas
Texas InstrumentsTL16C554IFN
Tube EAR99 0.125MBps Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) interface UART 50mA -40C 24.23mm 16MHz
Texas InstrumentsTL16C552AFN
Dual UART with 16-Byte FIFOs & Parallel Port 68-PLCC -40 to 85
Texas InstrumentsTL16C554FN
Tube EAR99 0.125MBps Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) interface UART 50mA -40C 24.23mm 8MHz
ST68C554 Series 1.5 Mbps 5.5 V Quad UART With 16-Byte FIFO - PLCC-64
NXP SemiconductorsSC16C654BIA68,529
Uart Interface, 4, 5 Mbps, 2.25 V, 5.5 V, Lcc, 68 Rohs Compliant: Yes
NXP SemiconductorsSC16C554DBIA68,518
4-channel UART operating at 5 V, 3.3 V and 2.5 V, industrial temp range, PLCC68
Descrições
Descrições de Zilog Z84C9008VSG fornecidas pelos seus distribuidores.
IC INTERFACE SPECIALIZED 84PLCC
Z80 Microprocessors 8MHz Z80 KIO
Multifunction Peripheral, CMOS, PQCC84
IC, CTC/SIO/PIO 8MHZ, 84C90, PLCC84
IC, CTC/SIO/PIO 8MHZ, 84C90, PLCC84; Product Range: Z80 Family Z84 Series Microprocessors; MPU Core Size: 8bit; Program Memory Size: -; No. of Pins: 84Pins; MPU Case Style: LCC; Supply Voltage Min: -; Supply Voltage Max: 5V; Operating Temperature Min: 0°C; Operating Temperature Max: 70°C; CPU Speed: 8MHz; Embedded Interface Type: -; MPU Family: Z80; MPU Series: Z84; Automotive Qualification Standard: -; RoHS Phthalates Compliant: Yes; MSL: MSL 3 - 168 hours; SVHC: No SVHC (15-Jan-2018); IC Generic Number: 84C90; IC Temperature Range: Commercial; Logic Function Number: 84C90; Operating Temperature Range: 0°C to +70°C; Supply Current: 15mA; Termination Type: Surface Mount Device