TE Connectivity KCS03X024EAAA
Electromechanical Relay 28VDC 126Ohm 600A SPST-NO-DM Bottom Mount Contactor Relay
Production
Fichas técnicas e documentos
Baixe as fichas de dados e a documentação do fabricante para TE Connectivity KCS03X024EAAA.
IHS
Datasheet4 páginashá 1 anos
Electro Sonic
Sager Electronics
Newark
Master Electronics
Histórico de estoque
Tendência de 3 meses:
Restocked
Modelos CAD
FONTEeCADmCADARQUIVOS
SnapEDA
Pegada
3DBaixar
O site do parceiro será aberto em uma nova aba ao baixar os seus modelos CAD
Cadeia de suprimentos
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8536.49.00.75
Introduction Date2025-09-25
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 3 days ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Peças relacionadas
TE Connectivity / AMP1618408-4
Contactors - Electromechanical KCS03X012EAAA=CONTACTOR, CURRENT SENSE
TE Connectivity5-1618388-8
RELAY, INDUSTRIAL, SPST, STUD, 500A, 48VDC, PANEL MOUNT, LEV200 SERIES
TE Connectivity5-1618388-8
Descrições
Descrições de TE Connectivity KCS03X024EAAA fornecidas pelos seus distribuidores.
Power/Signal Relay, 1 Form X, SPST-NO-DM, Momentary, 28VDC (Coil), 600A (Contact), 600VDC (Contact), DC Input, Panel Mount
CONTACTOR, SPST-NO, 24V, PANEL; Load Current Inductive:-; Relay Mounting:Panel; Operating Voltage:600VDC; Contact Configuration:SPST-NO; No. of Poles:1 Pole; Switching Power AC3:-; Switching Current AC1:-; Coil Voltage VAC Nom:-; Coil Voltage VDC Nom:24V; Switching Power AC1:-; Load Current Resistive:-; Switching Current AC3:-; Product Range:KILOVAC KCS03 Series; SVHC:No SVHC (15-Jan-2019)
KCS03X024EAAA=CONTACTOR, CURRENT SENSE DC Contactor Contact Arrangement: 1 Form X, SPST-NO DM Wire Size: 22 AWG DC Contactor Contact Current Rating: 600 A Coil Voltage (Max): 28 VDC DC Contactor Coil Resistance: 126 Ω Dc Contactors For Mil-Aero Application | 1 Form X, SPST-NO DM 22 AWG 600 A 28 VDC | Part Number: KCS03X024EAAA | Internal Number: 1618408-5 | TE Connectivity