Sensata /Crydom D2440D-10
D24 Series 40 A 24 to 280 V Random Turn-On DC Control Dual Solid State Relay
Preço e estoque
Fichas técnicas e documentos
Baixe as fichas de dados e a documentação do fabricante para Sensata /Crydom D2440D-10.
TME
Datasheet5 páginas5 anos atrás
Electro Sonic
Master Electronics
Farnell
TodayComponents
Peças relacionadas
Sensata /CrydomD2440D
Relay; SSR; Zero-Switching; Cur-Rtg 40A; Ctrl-V 4-15DC; Vol-Rtg 24-280AC; Pnl-Mnt
Sensata /CrydomD2440
1 Series 40 A 24 to 280 V Zero Cross DC Control Solid State Relay Panel Mount
Sensata /CrydomA2450
TRIGGER OUTPUT SSR 8541.40.95.00 AC RoHS Compliant Solid State Relay 80C 90V 22.9mm 0.004A
Schneider Electric6240AXXSZS-DC3
SPST-NO Solid State Relay Screw Panel Mount, Zero Crossing SCR, 40 A, 32 V dc
Schneider Electric6240AXXSZS-AC90
SPST-NO Solid State Relay Screw Panel Mount, Zero Crossing SCR, 40 A, 280 V ac
Schneider ElectricW6240ASX-1
Relay; 40 to 280 VAC; Solid State; 40 A; SPST-NO; 625 A (Non-Repetitive); AC
Descrições
Descrições de Sensata /Crydom D2440D-10 fornecidas pelos seus distribuidores.
Solid State Relay 13mA 15V DC-IN 40A 280V AC-OUT 8-Pin
RELAY, 0.15 TO 40 A (MAX.), 24 TO 280 V (RMS), SCR, 600 V, 10 MA (MAX.), PANEL
- RELAY, SOLID STATE, 40A, 240VAC - Relay Terminals:Quick Connect - Blocking Voltage:600V - Input Impedance:300kohm - Insulation Resistance:1000Mohm
Solid State Relay, 40A, 4-15Vdc, Panel; Contact Configuration:-; Load Current:40A; Operating Voltage Max:280Vac; Relay Mounting:Panel Mount; Relay Terminals:Quick Connect; Switching Mode:Random Turn On; Operating Voltage Min:24Vac Rohs Compliant: Yes |Sensata/crydom D2440D-10
SSR, 25A, 240VAC; Control Voltage Range:3V DC to 32V DC; Operating Voltage Range:24V AC to 280V AC; Load Current:40A; Isolation Voltage:4kV; Control Voltage Type:DC; Relay Terminals:Quick Connect; SVHC:No SVHC (20-Jun-2011); Blocking Voltage:600V; Control Voltage DC Max:15V; Control Voltage DC Min:4V; External Depth:58.4mm; External Length / Height:21.6mm; External Width:45.7mm; I2t:1620s; Input Impedance:300kohm; Insulation Resistance:1000Mohm; Leakage Current:10mA; Load Current Max:40A; Load Current Min:0.15A; Load Current RMS Max:40A; Operating Temperature Max:80°C; Operating Temperature Min:-40°C; Output Type:SCR; RMS Load Voltage Max:280V; RMS Load Voltage Min:24V; Rate of Voltage Change dv / dt:500V/µs; Series:1; Surge Current:625A; Terminal Type:Screw; Voltage Drop @ Rated Current:1.6V