TE Connectivity FN2090-20-08
SCHAFFNER FN2090-20-08 Power Line Filter, Chassis, EMI, RFI, 20 A, 250 VAC, 1.02 A, 1 F, 2.7 mH
Production
Preço e estoque
Fichas técnicas e documentos
Baixe as fichas de dados e a documentação do fabricante para TE Connectivity FN2090-20-08.
IHS
Datasheet7 páginashá 0 anos
Farnell
Electro Sonic
Master Electronics
Newark
Histórico de estoque
Tendência de 3 meses:
+248%
Cadeia de suprimentos
Country of OriginThailand
Introduction Date2006-03-24
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 3 months ago)
Descrições
Descrições de TE Connectivity FN2090-20-08 fornecidas pelos seus distribuidores.
FILTER, 1 PH, 20A, CHASSIS MOUNT; Current Rating:20A; Voltage Rating:250VAC; Filter Type:EMI, RFI; Filter Terminals:Quick Connect; Inductance Min:2.7mH; Capacitance:1µF; Leakage Current Max:1.02µA; Product Range:FN 2090
Mains Filter Dimensions L x W x H: 113.5 x 57.5 x 45.4 mm Resistance technical notation: 0M22 Temperature range: -25 ... 100 °C Weight: 530 g IEC-climate category: 25/100/21 Termination type: Screw Connection Rated voltage: 250 VAC Resistance: 0.22 MOhm
FILTER, 1-PHASE, 20A, 250VAC; Filter Applications:General Purpose; Voltage Rating:250VAC; Current Rating:20A; No. of Phases:Single Phase; No. of Stages:2 Stage; Filter Input Terminals:Quick Connect; Product Range:FN 2090 Series RoHS Compliant: Yes
FN2090-20-08 Current Rating: 20 A Input Termination Type: Threaded Stud Output Termination Type: Threaded Stud Leakage Current (Max) (120VAC, 60Hz): .54 mA Leakage Current (Max) (250VAC, 50Hz): .93 mA Very High Performance & Fn2090 & Multi Stage Ac/dc Emc/rfi Filter With Excellent Attenuation Performance | 20 A Threaded Stud .54 mA | Part Number: FN2090-20-08 | Internal Number: 802710-SF | FN2090-20-08 Current Rating: 20 A Input Termination Type: Threaded Stud Output Termination Type: Threaded Stud Leakage Current (Max) (120VAC, 60Hz): .54 mA Leakage Current (Max) (250VAC, 50Hz): .93 mA Very High Performance & Fn2090 & Multi Stage Ac/dc Emc/rfi Filter With Excellent Attenuation Performance | 20 A Threaded Stud .54 mA | Part# FN2090-20-08 | Schaffner