Renesas ISL28006FHADJZ-T7
ISL28006 Series 28 V 237 kHz Rail to Rail Input Current Sense Amplifier-SOT-23-6
Production
Preço e estoque
Documentos
Baixe as fichas de dados e a documentação do fabricante para Renesas ISL28006FHADJZ-T7.
Integrated Device Technology
Datasheet32 páginas4 anos atrás
Datasheet26 páginas16 anos atrás
IHS
Future Electronics
SHENGYU ELECTRONICS
Intersil
Modelos CAD
Informações de modelos
Fornecido porRenesas
Data de lançamentoAug 13, 2025
Compatível com IPCIPC-7351B
Revisão do guia de estiloVersão 1.0 - Nov 1, 2024
Fonte de fichas técnicasVersão 7.02 - Dec 21, 2022
Verificação
Histórico de estoque
Tendência de 3 meses:
-0.48%
Cadeia de suprimentos
Country of OriginMalaysia
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8540000000
Introduction Date2009-12-14
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 months ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 2 months ago)
Peças relacionadas
Analog DevicesMAX4073HAUT+T
ROHS3Compliant EAR99 MAX4073 Matte Tin (Sn) op amp buffer circuit 2.9mm 40muA 3V 1.6MHz
Analog DevicesMAX4073FAUT+T
ROHS3Compliant EAR99 MAX4073 Matte Tin (Sn) op amp amplifier circuit 2.9mm 40muA 3V 1.7MHz
Analog DevicesMAX4073TAUT+T
MAX4073 Series 28 V 1.8 MHz Voltage SMT Operational Amplifier - SOT-23-6
Texas InstrumentsOPA734AIDBVT
Op Amp Single Auto Zero Amplifier R-R O/P ±6V/12V 6-Pin SOT-23 T/R
Texas InstrumentsOPA734AIDBVR
Texas InstrumentsLMP8640MK-T/NOPB
ROHS3Compliant EAR99 LMP8640 Tape & Reel (TR) op amp buffer circuit 2.9mm 0.722mA 42V 950kHz
Descrições
Descrições de Renesas ISL28006FHADJZ-T7 fornecidas pelos seus distribuidores.
Lead Free GULL WING Voltage 2007 OPERATIONAL AMPLIFIER Amplifier 115dB 0.67V/mus 125C 237kHz
SP Amp Current Sense Amp Single R-R I/P 28V 5-Pin SOT-23 T/R
50¦ÌA 670mV/¦Ìs 105dB 8.7mA 1 28V 1.2mV 4.7¦ÌA 237KHz SOT-6 , 2.9mm*1.6mm*1.15mm
ISL28006FHADJZ Pb-Free Micropower,Current Sense Amplifier w/ Volt Output (ADJ)
Micropower, Rail to Rail Input Current Sense Amplifier with Voltage Output
Current Sense Amplifiers ISL28006FHADJZ MICRO PWR CUR SENSE AMP W/
Operational Amplifier, 1 Func, 3400uV Offset-Max, PDSO6
Single channel SOT-6 Current Sense Amplifiers ROHS
IC OPAMP CUR SENS 237KHZ SOT23-6
IC CURR SENSE 1 CIRCUIT SOT23-6
IC CURRENT SENSE 1 CIRCUIT 6SOT
The ISL28006 is a micropower, uni-directional high-side and low-side current sense amplifier featuring a proprietary rail-to-rail input current sensing amplifier. The ISL28006 is ideal for high-side current sense applications where the sense voltage is usually much higher than the amplifier supply voltage. The device can be used to sense voltages as high as 28V when operating from a supply voltage as low as 2. 7V. The micropower ISL28006 consumes only 50µA of supply current when operating from a 2. 7V to 28V supply. The ISL28006 features a common-mode input voltage range from 0V to 28V. The proprietary architecture extends the input voltage sensing range down to 0V, making it an excellent choice for low-side ground sensing applications. The benefit of this architecture is that a high degree of total output accuracy is maintained over the entire 0V to 28V common mode input voltage range. The ISL28006 is available in fixed (100V/V, 50V/V, 20V/V and Adjustable) gains in the space saving 5 Ld SOT-23 package and the 6 Ld SOT-23 package for the adjustable gain part. The parts operate over the extended temperature range from -40°C to +125°C.