Mean Well RSD-300B-48
273.6 Watt 48V 5700mA Railway Single Output DC-DC Converter Fast 30A 32V Fuse
Fichas técnicas e documentos
Baixe as fichas de dados e a documentação do fabricante para Mean Well RSD-300B-48.
Newark
Datasheet10 páginas3 anos atrás
Farnell
JRH Electronics
Tendência de 3 meses:
+0.51%
Introduction Date2018-01-04
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Peças relacionadas
XP PowerLCL300PS15
AC-DC Regulated Power Supply Module, 1 Output, 300W
XP PowerLCL300PS12
Descrições
Descrições de Mean Well RSD-300B-48 fornecidas pelos seus distribuidores.
RSD-300 Series 273.6 W 16.8 to 31.2 V Input 48 V Output DC/DC Converter
14.4-33.6VDC O/P +48V5.7A, DC/DC Converter EN50155 Railway Standard Low Profile, 300 Watts
DC-DC CONVERTER, 48V, 5.7A; Power Supply Applications:ITE & Railway; DC / DC Converter Type:Enclosed; Input Ratio:2:1; Output Power Max:273.6W; No. of Outputs:1 Output; Output Voltage - Output 1:48V; Output Current - Output 1:5.7A RoHS Compliant: Yes
Outputs = 1 / Output Voltage 1 V = 48 / Output Current 1 A = 5.7 / Output Type = Fixed / Switching Frequency kHz = 130 / Rated Power W = 273.6 / Input Voltage Min. V = 16.8 / Input Voltage Max. V = 31.2 / Insulation Voltage kV = 4 / Protection Type = Over Current Protection / Protection Type = Over Voltage Protection / Protection Type = Short Circuit Protection / Protection Type = Over Temperature Protection / Protection Type = Reverse Polarity Protection / Isolation Test = Yes / Input EMI Filter = Yes / Efficiency % = 92 / MTBF h = 130700 / Ripple & Noise (V) mV = 180 / Frame = Enclosed / Housing Material = Steel / Mounting Type = Chassis Mount / Termination Type = Screw Terminal / Operating Temperature Min. °C = -40 / Operating Temperature Max. °C = 55 / Length mm = 216 / Width mm = 97 / Height mm = 40 / Weight kg = 1.1 / Warranty = 3 Years / Series = RSD-300