Mean Well RSD-300B-12
270 Watt 12V 22500mA Railway Single Output DC-DC Converter Fast 30A 32V Fuse
Production
Preço e estoque
Fichas técnicas e documentos
Baixe as fichas de dados e a documentação do fabricante para Mean Well RSD-300B-12.
IHS
Datasheet10 páginas3 anos atrás
Jameco
JRH Electronics
Component Distributors Inc.
TME
Histórico de estoque
Tendência de 3 meses:
-13.75%
Modelos CAD
FONTEeCADmCADARQUIVOS
TraceParts
3DBaixar
O site do parceiro será aberto em uma nova aba ao baixar os seus modelos CAD
Cadeia de suprimentos
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2018-01-04
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 8 months ago)
Descrições
Descrições de Mean Well RSD-300B-12 fornecidas pelos seus distribuidores.
14.4-33.6VDC O/P +12V22.5A, DC/DC Converter EN50155 Railway Standard Low Profile, 300 Watts
DC-DC Regulated Power Supply Module, 1 Output, 270W, Hybrid
Isolated DC/DC Converters - Chassis Mount 270W 12Vout 22.5A 16.8-31.2Vin DC-DC
RSD-300B-12 MEAN WELL DC-DC 16.8~31.2V Input, 12V/22.5A output + More!
DC-DC CONVERTER,12V,22.5A,16.8-31.2V IN, ENCLOSED, PANEL MOUNT, RSD SERIES
Module DC-DC 24VIN 1-OUT 12V 22.5A 270W 5-Pin
DC/DC 270W 24Vin - 12Vout Railway Converter, Enclosed
PLC, L-Series Power Supply; 24 VDC; Output 5VDC, 5A
Converter DC/DC; 270W; 12V; 22.5A; 16.8-31.2VDC
Isolated Chassis Mount DC/DC Converter, Railway, 2:1, 270 W, 1 Output, Fixed, 12 V, 22.5 A, Regulated, Enclosed
DC/DC-Conv 16,8-31,2:12V 12,5A 270W
DCDC, RSD 300, 16.8 ¡ú 31.2 V , 12V , 270W
Dc-Dc Converter, 12V, 22.5A; No. Of Outputs:1 Output; Output Power Max:270W; Output Voltage - Output 1:12V; Output Current - Output 1:22.5A; Output Voltage - Output 2:-; Output Current - Output 2:-; Output Voltage - Output 3:-; Rohs Compliant: Yes |Mean Well RSD-300B-12
Outputs = 1 / Output Voltage 1 V = 12 / Output Current 1 A = 22.5 / Output Type = Fixed / Switching Frequency kHz = 130 / Rated Power W = 270 / Input Voltage Min. V = 16.8 / Input Voltage Max. V = 31.2 / Insulation Voltage kV = 4 / Protection Type = Over Current Protection / Protection Type = Over Voltage Protection / Protection Type = Short Circuit Protection / Protection Type = Over Temperature Protection / Protection Type = Reverse Polarity Protection / Isolation Test = Yes / Input EMI Filter = Yes / Efficiency % = 90 / MTBF h = 130700 / Ripple & Noise (V) mV = 120 / Frame = Enclosed / Housing Material = Steel / Mounting Type = Chassis Mount / Termination Type = Screw Terminal / Operating Temperature Min. °C = -40 / Operating Temperature Max. °C = 55 / Length mm = 216 / Width mm = 97 / Height mm = 40 / Weight kg = 1.2 / Warranty = 3 Years / Series = RSD-300