Infineon SPW21N50C3FKSA1
Trans MOSFET N-CH 500V 21A 3-Pin(3+Tab) TO-247 Tube
Obsolete
Preço e estoque
Fichas técnicas e documentos
Baixe as fichas de dados e a documentação do fabricante para Infineon SPW21N50C3FKSA1.
Newark
Datasheet12 páginas21 anos atrás
element14 APAC
TME
iiiC
Farnell
Histórico de estoque
Tendência de 3 meses:
+0.00%
Modelos CAD
FONTEeCADmCADARQUIVOS
EE Concierge
SímboloPegada
O site do parceiro será aberto em uma nova aba ao baixar os seus modelos CAD
Cadeia de suprimentos
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2003-07-11
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2020-03-31
LTD Date2020-09-30
Peças relacionadas
Power MOSFET, N Channel, 550 V, 23 A, 0.13 ohm, TO-247, Through Hole
Power MOSFET, N Channel, 650 V, 25 A, 0.11 ohm, TO-247, Through Hole
Power MOSFET, N Channel, 600 V, 23.8 A, 0.14 ohm, TO-247, Through Hole
STMicroelectronicsSTW32NM50N
N-channel 500 V, 0.1 Ohm typ., 22 A MDmesh(TM) II Power MOSFET in TO-247 package
STMicroelectronicsSTW33N60M2
N-channel 600 V, 0.108 Ohm typ., 26 A MDmesh M2 Power MOSFETs in TO-247 package
STMicroelectronicsSTW28NM50N
N-channel 500 V, 0.135 Ohm typ., 21 A MDmesh(TM) II Power MOSFET in TO-247 package
Descrições
Descrições de Infineon SPW21N50C3FKSA1 fornecidas pelos seus distribuidores.
Power Field-Effect Transistor, 21A I(D), 500V, 0.19ohm, 1-Element, N-Channel, Silicon, Metal-oxide Semiconductor FET, TO-247AC
MOSFET, N, 500V, TO-247; Transistor Polarity:N Channel; Continuous Drain Current Id:21A; Drain Source Voltage Vds:500V; On Resistance Rds(on):190mohm; Rds(on) Test Voltage Vgs:10V; Threshold Voltage Vgs Typ:3V; Power Dissipation Pd:208W; Operating Temperature Range:-55°C to +150°C; Transistor Case Style:TO-247; No. of Pins:3; SVHC:No SVHC (20-Jun-2011); Current Id Max:21A; Package / Case:TO-247; Power Dissipation Pd:208W; Power Dissipation Pd:208W; Pulse Current Idm:63A; Termination Type:SMD; Voltage Vds:500V; Voltage Vds Typ:560V; Voltage Vgs Max:20V; Voltage Vgs Rds on Measurement:10V
Replacement for 500V CoolMOS C3 is 500V CoolMOS CE >> Click & go to 500V CoolMOS CE | Summary of Features: Low specific on-state resistance; (R on*A); Very low energy storage in output capacitance (E oss) @400V; Low gate charge (Q g); Fieldproven CoolMOS quality; CoolMOS technology has been manufactured by Infineon since 1998 | Benefits: High efficiency and power density; Outstanding cost/performance; High reliability; Ease-of-use | Target Applications: Server; Telecom; Consumer; PC power; Adapter