Infineon IPT029N08N5ATMA1
Mosfet, N-Ch, 80V, 169A, Hsof Rohs Compliant: Yes |Infineon Technologies IPT029N08N5ATMA1
EOL
Preço e estoque
Fichas técnicas e documentos
Baixe as fichas de dados e a documentação do fabricante para Infineon IPT029N08N5ATMA1.
IHS
Datasheet11 páginashá 0 anos
TME
Histórico de estoque
Tendência de 3 meses:
+0.00%
Modelos CAD
FONTEeCADmCADARQUIVOS
EE Concierge
SímboloPegada
SnapEDA
Pegada
3DBaixar
O site do parceiro será aberto em uma nova aba ao baixar os seus modelos CAD
Cadeia de suprimentos
Country of OriginAustria, Germany, Mainland China, Malaysia
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2016-01-22
Lifecycle StatusEOL (Last Updated: 2 weeks ago)
LTB Date2026-09-30
LTD Date2027-03-31
Descrições
Descrições de Infineon IPT029N08N5ATMA1 fornecidas pelos seus distribuidores.
168W(Tc) 20V 3.8V@ 108¦ÌA 87nC@ 10 V 1N 80V 2.9m¦¸@ 150A,10V 169A 6.5nF@40V HSOF-8
MOSFET N-CH 80V 52A/169A HSOF-8 / N-Channel 80 V 52A (Ta), 169A (Tc) 168W (Tc) Surface Mount PG-HSOF-8-1
Trans MOSFET N-CH 80V 52A 9-Pin(8+Tab) HSOF T/R
Power Transistor 80V OPTIMOS-5, PG-HSOF-8, RoHS
Infineon SCT
Power Field-Effect Transistor, 169A I(D), 80V, 0.0029ohm, 1-Element, N-Channel, Silicon, Metal-oxide Semiconductor FET
场效应管, MOSFET, N沟道, 80V, 169A, PG-HSOF;
MOSFET N-CH 80V 52A/169A HSOF-8
IPT029N08N - OPTIMOS POWER MOSFE
OptiMOS™ 5 80 V power MOSFET, especially designed for Synchronous Rectification for telecom and server power supplies. In addition, the device can also be utilized in other industrial applications such as solar, low voltage drives and adapter. Within seven different packages, the OptiMOS™ 5 80 V MOSFETs offer the industry’s lowest RDS(on). Additionally, compared to the previous generation, OptiMOS™ 5 80 V has an RDS(on) reduction of up to 43%.