Infineon IPS80R1K4P7AKMA1
MOSFET N-CH 800V 4A TO251-3 / N-Channel 800 V 4A (Tc) 32W (Tc) Through Hole PG-TO251-3-11
Obsolete
Preço e estoque
Fichas técnicas e documentos
Baixe as fichas de dados e a documentação do fabricante para Infineon IPS80R1K4P7AKMA1.
IHS
Datasheet13 páginashá 0 anos
Histórico de estoque
Tendência de 3 meses:
+0.00%
Cadeia de suprimentos
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2016-07-05
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2023-10-11
LTD Date2023-10-11
Peças relacionadas
Trans MOSFET N-CH 800V 3.9A 3-Pin(3+Tab) TO-251 Tube
MOSFET N-CH 650V 4.3A TO251 / N-Channel 650 V 4.3A (Tc) 37W (Tc) Through Hole TO-251
Trans MOSFET N-CH 650V 4.3A 3-Pin TO-251 Tube
STMicroelectronicsSTU7N65M2
N-channel 650 V, 0.98 Ohm typ., 5 A MDmesh M2 Power MOSFET in a IPAK package
Diodes Inc.DMJ70H1D3SJ3
41W(Tc) 4V@ 250¦ÌA 13.9nC@ 10V 1N 700V 1.3¦¸@ 2.5A,10V 4.6A 351pF@50V TO-251-3
Diodes Inc.DMJ70H1D3SI3
Compliant Through Hole 1.3 Ω TO-251-3 351 pF 41 W 150 °C -55 °C
Descrições
Descrições de Infineon IPS80R1K4P7AKMA1 fornecidas pelos seus distribuidores.
Trans MOSFET N-CH 800V 4A 3-Pin(3+Tab) TO-251 Tube
A new benchmark in efficiency and thermal performance, PG-TO251-3, RoHS
Infineon SCT
Power Field-Effect Transistor, 800V, 1.4ohm, 1-Element, N-Channel, Silicon, Metal-oxide Semiconductor FET, TO-251
IPS80R1K4 - 800V COOLMOS N-CHANNEL POWER;
Mosfet, N-Ch, 800V, 4A, To-251; Transistor Polarity:N Channel; Continuous Drain Current Id:4A; Drain Source Voltage Vds:800V; On Resistance Rds(On):1.2Ohm; Rds(On) Test Voltage Vgs:10V; Threshold Voltage Vgs:3V; Power Dissipation Rohs Compliant: Yes |Infineon Technologies IPS80R1K4P7AKMA1
800V CoolMOS TM P7 series is a perfect fit for low power SMPS applications by fully addressing market needs in performance, ease-of-use and price/performance ratio. It mainly focuses on flyback applications including adapter and charger, LED driver, audio SMPS, AUX and industrial power. | Summary of Features: Best-in-class FOM R DS(on) * E oss; reduced Q g, C iss and C oss; Best-in-class DPAK R DS(on) of 280m; Best-in-class V (GS)th of 3V and smallest V (GS)th variation of 0.5V; Integrated Zener diode ESD protection up to Class 2 (HBM); Best-in-class quality and reliability; Fully optimized portfolio | Benefits: 0.1% to 0.6% efficiency gain and 2C to 8C lower MOSFET temperature as compared to CoolMOS C3; Enabling higher power density designs, BOM savings and lower assembly cost; Easy to drive and to design-in; Better production yield by reducing ESD related failures; Less production issues and reduced field returns; Easy to select right parts for fine tuning of designs | Target Applications: Adapter; LED; Audio; Industrial SMPS; AUX power