Infineon IMW65R039M1HXKSA1
Silicon Carbide MOSFET, Single, N Channel, 46 A, 650 V, 0.039 ohm, TO-247
NRND
Preço e estoque
Fichas técnicas e documentos
Baixe as fichas de dados e a documentação do fabricante para Infineon IMW65R039M1HXKSA1.
IHS
Datasheet15 páginashá 0 anos
Histórico de estoque
Tendência de 3 meses:
+39.12%
Modelos CAD
FONTEeCADmCADARQUIVOS
Component Search Engine
SímboloPegada
3DBaixar
O site do parceiro será aberto em uma nova aba ao baixar os seus modelos CAD
Cadeia de suprimentos
Country of OriginAustria, Mainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2021-03-26
Lifecycle StatusNRND (Last Updated: 2 weeks ago)
Descrições
Descrições de Infineon IMW65R039M1HXKSA1 fornecidas pelos seus distribuidores.
Power Field-Effect Transistor, 46A I(D), 650V, 0.05ohm, 1-Element, N-Channel, Silicon, Metal-oxide Semiconductor FET, TO-247
Sic Mosfet, N-Ch, 650V, 46A, To-247-3; Mosfet Module Configuration:Single; Channel Type:N Channel; Continuous Drain Current Id:46A; Drain Source Voltage Vds:650V; No. Of Pins:3Pins; Rds(On) Test Voltage:18V; Power Dissipation:176W Rohs Compliant: Yes |Infineon Technologies IMW65R039M1HXKSA1
CoolSiC™ MOSFET technology leverages the strong physical characteristics of silicon carbide, adding unique features that increase the device performance, robustness, and ease of use. The IMW65R039M1H CoolSiC™ MOSFET 650V is built on a state-of-the-art trench semiconductor, optimized to allow no compromises in getting both the lowest losses in the application and the highest reliability in operation. This SiC MOSFET comes in a TO247 3-pin package with a cost-effective performance.