Infineon IKP28N65ES5XKSA1
Insulated Gate Bipolar Transistor, 38A I(C), 650V V(BR)CES, N-Channel, TO-220AB
Obsolete
Preço e estoque
Fichas técnicas e documentos
Baixe as fichas de dados e a documentação do fabricante para Infineon IKP28N65ES5XKSA1.
IHS
Datasheet16 páginashá 0 anos
Histórico de estoque
Tendência de 3 meses:
-12.27%
Modelos CAD
FONTEeCADmCADARQUIVOS
SnapEDA
Pegada
Baixar
O site do parceiro será aberto em uma nova aba ao baixar os seus modelos CAD
Cadeia de suprimentos
Country of OriginGermany, Malaysia
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2019-01-25
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 2 weeks ago)
LTB Date2026-03-15
LTD Date2026-09-15
Descrições
Descrições de Infineon IKP28N65ES5XKSA1 fornecidas pelos seus distribuidores.
Trans IGBT Chip N-CH 650V 38A 130W 3-Pin(3+Tab) TO-220 Tube
Infineon IKP28N65ES5XKSA1 Single IGBT, 38 A 650 V TO-220-3
IGBT, 650V, 38A, 175DEG C, 130W; DC Collector Current: 38A; Collector Emitter Saturation Voltage Vce(on): 1.5V; Power Dissipation Pd: 130W; Collector Emitter Voltage V(br)ceo: 650V; Transistor Case Style: TO-220; No. of Pins:
Hard-switching 650 V, 28 A TRENCHSTOP™ 5 S5 IGBT in a small footprint TO-220 package addresses applications switching between 10 kHz and 40 kHz to deliver high current density, high efficiency, faster time-to-market cycles, circuit design complexity reduction and PCB bill of material cost optimization.
Igbt, Single, 650V, 38A, To-220; Continuous Collector Current:38A; Collector Emitter Saturation Voltage:1.5V; Power Dissipation:130W; Collector Emitter Voltage Max:650V; No. Of Pins:3Pins; Operating Temperature Max:175°C Rohs Compliant: Yes |Infineon Technologies IKP28N65ES5XKSA1