Infineon IGB20N60H3ATMA1
Igbt, 40 A, 1.95 V, 170 W, 600 V, TO-263 (D2PAK), 3 Pins
Production
Preço e estoque
Fichas técnicas e documentos
Baixe as fichas de dados e a documentação do fabricante para Infineon IGB20N60H3ATMA1.
IHS
Datasheet14 páginashá 0 anos
Datasheet14 páginashá 0 anos
Upverter
Histórico de estoque
Tendência de 3 meses:
-6.87%
Modelos CAD
FONTEeCADmCADARQUIVOS
Component Search Engine
SímboloPegada
3DBaixar
EE Concierge
SímboloPegada
SnapEDA
Pegada
Baixar
O site do parceiro será aberto em uma nova aba ao baixar os seus modelos CAD
Cadeia de suprimentos
Country of OriginGermany, Malaysia
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2010-08-06
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Peças relacionadas
Trans IGBT Chip N-CH 600V 40A 166W Automotive AEC-Q101 3-Pin(2+Tab) D2PAK T/R
Descrições
Descrições de Infineon IGB20N60H3ATMA1 fornecidas pelos seus distribuidores.
600 V HIGH SPEED IGBT IN TRENCH AND FIELDSTOP TECHNOLOGY Insulated Gate Bipolar Transistor, 40A I(C), 600V V(BR)CES, N-Channel, TO-263AB
High speed 600 V, 20 A single TRENCHSTOP™ IGBT3 in a TO263 D2Pak package provides the best compromise between switching and conduction losses. The key feature of this family is a MOSFET-like turn-off switching behavior, leading to low turn off losses.
IGBT, SINGLE, 600V, 40A, TO-263; DC Collector Current: 40A; Collector Emitter Saturation Voltage Vce(on): 1.95V; Power Dissipation Pd: 170W; Collector Emitter Voltage V(br)ceo: 600V; Transistor Case Style: TO-263; No. of Pins: 3Pins; Operating Temperature Max: 175°C; Product Range: TRENCHSTOP Series; Automotive Qualification Standard: -; MSL: -; SVHC: No SVHC (27-Jun-2018)
Igbt, 600V, 40A, 175Deg C, 170W; Continuous Collector Current:40A; Collector Emitter Saturation Voltage:1.95V; Power Dissipation:170W; Collector Emitter Voltage Max:600V; No. Of Pins:3Pins; Operating Temperature Max:175°C Rohs Compliant: Yes |Infineon Technologies IGB20N60H3ATMA1