Honeywell NBPDLNN030PAUNV
Sensor, Pressure, DIP, Barbless Axial Port, 30 Psia, Unamplified
Production
Preço e estoque
Fichas técnicas e documentos
Baixe as fichas de dados e a documentação do fabricante para Honeywell NBPDLNN030PAUNV.
IHS
Datasheet19 páginas4 anos atrás
Sager Electronics
Honeywell
Newark
element14 APAC
Histórico de estoque
Tendência de 3 meses:
+0.00%
Cadeia de suprimentos
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Peças relacionadas
SENSOR, PRESSURE, DIP, BARBLESS AXIAL PORT, 60 PSIA, UNAMPLIFIED
SENSOR, PRESSURE, DIP, BARBLESS AXIAL PORT, 15 PSIA, UNAMPLIFIED
GAGE PEIZORESISTIVE PRESSURE SENSOR 0-15Psi 0.25% RECTANGULAR THROUGH HOLE MOUNT
Descrições
Descrições de Honeywell NBPDLNN030PAUNV fornecidas pelos seus distribuidores.
Piezoresistive Sensor, Absolute, 0Psi Min, 30Psi Max, 0.25%, Rectangular, Through Hole Mount
Pressure Sensor 0psi to 30psi Absolute 4-Pin DIP
PRESSURE SENSOR, AXIAL BARBED, 30PSI, ABSOLUTE; Operating Pressure Min:0psi; Operating Pressure Max:30psi; Sensor Output:Voltage; Voltage Rating:12V DC; Port Style:Single Axial Barbed; Pressure Measurement Type:Absolute
SENSOR, PRESSURE, ABS, 30 PSI, DIP; MSL:MSL 1 - Unlimited; SVHC:No SVHC (18-Jun-2012); Accuracy:0.25%; Operating Temperature Max:125°C; Operating Temperature Min:-40°C; Operating Temperature Range:-40°C to +125°C; Pressure Max:30psi; Pressure Type:Absolute; Supply Current:1.5mA; Supply Voltage V DC:5V
Basic NBP Series, Uncompensated/Unamplified, absolute, DIP LN: single axial barbless port, no gel coating, 0 psi to 30 psi Basic Board Mount Pressure Sensors: NBP Series–Uncompensated/Unamplified are low pressure sensors designed for customers who require a simple, cost-effective, basic performance, mV output, unamplified, uncompensated, high quality, infinite resolution solution for medical and industrial applications. These unamplified and uncompensated sensors offer infinite resolution of the pressure signal. They will operate as specified from -40 °C to 125 °C [-40 °F to 257 °F]. The NBP Series is often ideal for those customers who want to do their own compensation, calibration, and amplification in order to make use of the maximum resolution of the bare sensor output, leveraging any algorithm needed for the application. Additionally, the NBP Series offers several package styles and mounting options, making it easier for device manufacturers to integrate the product into their applications. The NBP Series measures absolute or gage pressures. The absolute versions have an internal vacuum reference and an output value proportional to absolute pressure. Gage versions are referenced to atmospheric pressure and provide an output proportional to pressure variations from atmosphere. The NBP Series sensors are intended for use with Non-corrosive, non-ionic gases, such as air and other dry gases and for Non-corrosive, non-ionic liquids. All products are designed and manufactured according to ISO 9001.