Honeywell ASDXRRX010NGAA5
Pressure Sensor 0inH2O to 10inH2O Gage 8-Pin DIP
Obsolete
Preço e estoque
Fichas técnicas e documentos
Baixe as fichas de dados e a documentação do fabricante para Honeywell ASDXRRX010NGAA5.
Factory Futures
Datasheet6 páginas15 anos atrás
element14
Honeywell
Electro Sonic
element14 APAC
Cadeia de suprimentos
Country of OriginMainland China
Introduction Date2010-07-12
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
Peças relacionadas
Pressure Sensor -5inH2O to 5inH2O Differential 8-Pin DIP
Pressure Sensor -100psi to 100psi Differential 8-Pin DIP Module
Descrições
Descrições de Honeywell ASDXRRX010NGAA5 fornecidas pelos seus distribuidores.
ASDX SERIES - ULTRA-LOW PRESSURE SENSORS | Honeywell ASDXRRX010NGAA5
SENSOR, 10 IN H2O, GAGE, RADIAL; SVHC:No SVHC (20-Jun-2011)
Strain Guage Sensor, Gage, Rectangular, Through Hole Mount
Low Pressure Sensor; Operating Pressure Range:0 to 10inch-H2O; Sensor Output:Analog; Port Style:Radial; Pressure Measurement Type:Gage; Operating Pressure Max:10Inch-H2O; Operating Pressure Min:0Inch-H2O
ASDX Series, analog output, amplified, gage, 0 in H2O to 10 in H2O, RR pressure port, DIP, 10% to 90% calibration, 5.0 Vdc power supply The ASDX Series are silicon pressure sensors offering an I2C or SPI digital interface for reading pressure over the specified full scale pressure span and temperature range. The ASDX is fully calibrated and temperature compensated for sensor offset, sensitivity, temperature effects and non-linearity using an on-board Application Specific Integrated Circuit (ASIC). Calibrated output values for pressure are updated at approximately 1 kHz. The standard ASDX is calibrated over the temperature range of 0°C to 85°C [32°F to 185°F]. The sensor is characterized for operation from a single power supply of either 3.3 Vdc or 5.0 Vdc. These sensors are available to measure absolute, differential and gage pressures. The absolute versions have an internal vacuum reference and an output value proportional to absolute pressure. Differential versions allow application of pressure to either side of the sensing diaphragm. Gage versions are referenced to atmospheric pressure and provide an output proportional to pressure variations from atmosphere. The ASDX Series sensors are intended for use with non-corrosive, non-ionic working fluids such as air and dry gases. They are designed and manufactured according to standards in ISO 9001.