Honeywell 19C100PA4K
Sensor, Stainless Steel Isolated Pressure, Port Connection, Absolute, 0-100
Production
Preço e estoque
Fichas técnicas e documentos
Baixe as fichas de dados e a documentação do fabricante para Honeywell 19C100PA4K.
IHS
Datasheet8 páginas5 anos atrás
DigiKey
Sager Electronics
Electro Sonic
RS (Formerly Allied Electronics)
Histórico de estoque
Tendência de 3 meses:
-0.29%
Cadeia de suprimentos
Country of OriginUSA
Introduction Date2001-04-12
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Peças relacionadas
TRANSDUCER, PRESSURE, COMPENSATED, 0 PSI TO 100 PSI, GAUGE, 1/4-18 NPT, 2 FEET
Sensor, 0-100 PSIG, 12.5-30VDC, 4-20mA Output, Gauge Pressure Type, Calibrated
HoneywellMLH100PGM01B
Sensor, Pressure, 100 Pressure Range, 4-20mA Output, 3m Cable Connector
Descrições
Descrições de Honeywell 19C100PA4K fornecidas pelos seus distribuidores.
PRESSURE SENSOR 0PSI TO 100PSI ABSOLUTE 4-PIN ROHS COMPLIANT: YES
PRESSURE SENSOR, 100PSI, ABSOLUTE, VOLT; Operating Pressure Max: 100psi; Sensor Output: Voltage; Pressure Measurement Type: Absolute; Voltage Rating: 10VDC; Port Style: 1/8" - 27 NPT; Supply Current: -; Pro 73K2098
19 mm Series Heavy Duty Pressure Transducer, compensated, 0 psi to 100 psi, absolute, 1/8-27 NPT, 10 Vdc excitation Honeywell's stainless steel 19C, 19U, and 19 Vacuum Gage Series sensors were developed for pressure applications that involve measurement of hostile media in harsh environments compatible with 316 stainless steel. The special Vacuum Gage Series sensors are specifically designed for applications that can be exposed to vacuum. The 19C Series are calibrated and temperature compensated. They are available for use with either a constant voltage or current source. They feature a variety of pressure connections to allow use in a wide range of OEM equipment. The 19U Series is uncompensated for applications that use their own specialized circuit designs. The 19C and 19U Series are rugged and reliable transducers for use in a wide variety of pressure sensing applications where corrosive liquids or gases are monitored.