Eaton DRQ127-471-R
Inductor Power Shielded Drum Core 467.1uH/1868uH 20% 100KHz Ferrite 0.85A/0.427A 0.861Ohm/3.44Ohm DCR T/R
Fichas técnicas e documentos
Baixe as fichas de dados e a documentação do fabricante para Eaton DRQ127-471-R.
IHS
Datasheet10 páginas9 anos atrás
Datasheet8 páginas19 anos atrás
Sager Electronics
Master Electronics
RS (Formerly Allied Electronics)
Component Distributors Inc.
Histórico de estoque
Tendência de 3 meses:
-0.67%
Peças relacionadas
Inductor Power Shielded Wirewound 470uH 20% 100KHz Ferrite 200mA 2.46Ohm DCR Blister T/R
Inductor Power Shielded Wirewound 470uH 20% 100KHz Ferrite 310mA 1.26Ohm DCR Blister T/R
Inductor Power Shielded Wirewound 470uH 20% 100KHz 40Q-Factor Ferrite 0.19A 1.8Ohm DCR T/R
Inductor Power Shielded Wirewound 470uH 20% 100KHz Ferrite 0.37A 1.704Ohm DCR Automotive T/R
TAIYO YUDENNS10145T471MNA
Inductor Power Shielded Wirewound 470uH 20% 100KHz 0.52A 1.236Ohm DCR T/R
Inductor Power Shielded Wirewound 470uH 20% 100KHz 0.19A 1.8Ohm DCR T/R
Descrições
Descrições de Eaton DRQ127-471-R fornecidas pelos seus distribuidores.
General Purpose Inductor, 470uH, 20%, 4 Element, Ferrite-Core, SMD, 4949
Shielded 2 Coil Inductor Array 1.868 mH Inductance - Connected in Series 467.1 H
Inductor, Coupled, 470 uH, 861 Milliohm, 850 mA, 12.5mm x 12.5mm x 8mm
Power Inductor, 470Uh, 0.85A, 20%, Full Reel; Product Range:Drq Series; Inductance, Parallel:467.1Μh; Rms Current, Parallel:850Ma; Saturation Current, Parallel:1.68A; Dc Resistance Max, Parallel:0.861Ohm; Turns Ratio:1:1 Rohs Compliant: Yes |Eaton Coiltronics DRQ127-471-R
* 125oC maximum total temperature operation* Dual winding inductors that can be used as either a single inductor, or in coupled inductor/transformerapplications (1:1 turns ratio) * Four sizes of shielded drum core inductors* Windings can be connected in series or parallel, offering a broad range of inductance and current ratings* Peak current ratings from 0.13 Amps to 56 Amps * RMS current ratings from 0.128 Amps to 17.9 Amps* Inductance ratings from 0.33uH to 4.02mH * Surface Mount* 200 VAC Isolation between windings * Ferrite core material Applications * As a transformer: SEPIC, flyback* As an inductor: Buck, boost, coupled inductor * DC/DC converters* VRM inductor for CPU and DDR power supplies * Input and output filter chokes Environmental Data * Storage temperature: -40oC to +125oC* Operating temperature: -40oC to +125oC (Range is application specific).* Solder re flow temperature: 260oC max. for 10 seconds max.